LETNÍ TEPLOTY: Vážení zákazníci, přípomínáme, že naše krmivo i pamlsky nemají chemickou konzervaci, doporučujeme vyzvednout si zásilky z výdejních míst vždy obratem. Taktéž dbát na podmínky skladování a dobu spotřeby po otevření a nedělat si příliš velké zásoby.

Průvodce nejen pro začátečníky: Jak vybrat granule pro psy?

Váháte, jak vybrat ideální krmivo pro svého čtyřnohého mazlíčka? Náš průvodce nejen pro začátečníky vám přináší praktický souhrn informací, které vám pomohou se v této problematice lépe vyznat. Aneb jak vybrat vhodné granule pro štěně, psího seniora, březí fenku nebo psy s citlivou kůží?

Základem jsou kvalitní granule pro psy

Aby byl Váš pes během celého života zdravý, je důležité mu servírovat výhradně skutečně komplexní a vyváženou stravu každý den.

Svého pejska samozřejmě můžete mimo jiné krmit také domácí stravou, jako je maso, vařená rýže a zelenina. Avšak u této stravy nebudete mít z dlouhodobého hlediska nikdy úplnou jistotu, že každý den pes dostane z této stravy maximum nutričních potřeb jeho organismu, tedy makroživin a mikroživin – bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a stopové prvky.

Komplexní přístup k individuálním potřebám každého psa

Panakei.cz přináší perfektně vybalancované prémiové granule pro psy. Snadno tak díky nim svému psovi zajistíte vše dle jeho individuálních potřeb během každé jeho životní etapy – štěně, gaučový miláček, aktivní psík nebo senior.

V kvalitních granulích proto na prvním místě vždy hledejte maso, v čerstvě zpracovaném nebo sušeném stavu. Jestliže totiž na prvním místě uvidíte cokoliv jiného než maso, nedoporučujeme takové granule vůbec podporovat. Sázkou na jistotu jsou vždy psí granule s nejvyšším obsahem masa.

Doporučujeme:

 • Používejte krmivo, které má ve složení na první příčce maso v čerstvě zpracovaném nebo sušeném stavu.
 • Používejte krmivo, které používá kvalitní zdroje sacharidů.
 • Používejte krmivo, které má jasně definovanou strukturu složení.
 • Používejte krmivo, jehož spotřeba je maximálně 12 měsíců.
 • Používejte krmivo, které obsahuje zeleninu, bylinky a vitamíny.


Nedoporučujeme:

 • Nepoužívejte krmivo, které nemá definované složení masa, například používají „vedlejší produkty živočišného původu“ = kafilerie.
 • Nepoužívejte krmivo, které musí cestovat tisíce kilometrů, když můžete využívat lokální suroviny.
 • Nepoužívejte krmivo, které využívá levné obiloviny jako pšenice, kukuřice, sója nebo „produkty rostlinného původu“ = odpadní produkt.
 • Nepoužívejte krmivo, které využívá chemickou konzervaci a dochucovadla = levná potravinářská sůl.

 graule_pro_psy_panakei (1)

Granule pro psy podle způsobu zpracování

Granule pro psy se dělí podle toho, jakým způsobem jsou zpracovávány.

 • Psí granule lisované za studena – díky nízké teplotě zpracování si zachovávají vyšší množství potřebných živin a jsou pro psy prospěšnější.
 • Extrudované granule a granule pečené v troubě – vyrábí se s pomocí vysoké teploty a tlaku, díky čemuž přichází o řadu prospěšných látek.

Výběr granulí podle stáří psa

Nejhlavnějším kritériem při výběru granulí je věk psa. Zatímco například štěně potřebuje daleko více bílkovin, pes v seniorském věku, který již neroste a daleko méně se pohybuje, vyžaduje bílkovin podstatně méně.

Granule pro štěňata

 • malá plemena do 12 měsíců
 • střední plemena do 16 měsíců
 • velká a obří plemena do 24 měsíců

Nejlepší granule pro štěňata musí obsahovat živiny prospěšné pro správný tělesný vývoj. Myšleny jsou tím hlavně tuky a bílkoviny.

Granule pro dospělé psy

 • malá plemena od 12 měsíců do 9 let
 • střední plemena od 16 měsíců do 8 let
 • velká plemena od 24 měsíců do 7 až 8 let
 • obří plemena od 24 měsíců do 6 let

V tomto případě musí mít krmivo adekvátně vyvážené složení pro vyvinuté psy mezi 1 rokem až cca 8 lety věku. Dále je samozřejmě třeba brát v potaz aktivitu dospělého psa a dle toho vybrat odpovídající složení. Aktivní pes potřebuje více živin než gaučový pohodář.

Granule pro seniory

 • malá plemena od 9 let
 • střední plemena od 8 let
 • velká plemena od 7 až 8 let
 • obří plemena od 6 let

Granule pro seniory jsou určeny psům nad cca 7 až 8 let věku, v závislosti na plemenu. V tomto věku již mohou mít psi problémy s klouby nebo sklony k obezitě. Granule by proto měly mít o něco nižší procento tuků.

Panakei.cz vám přináší kvalitní granule pro všechny fáze života vašeho psa. U všech granulí je přesně uvedeno, pro jak starého psa je dané krmivo vhodné.

Výběr granulí podle velikosti psa

Každé plemeno psa dosahuje jiné velikosti, což je při výběru granulí potřeba zohlednit. Granule se v tomto směru liší zejména svými rozměry.

Granule pro malá plemena (do 10 kg)

Granule pro malé psy jsou určeny mazlíčkům typu jezevčík, francouzský buldoček apod. Jelikož tato plemena mají slabší čelist, je nutné jim podávat drobné granulky mající vyšší výživové hodnoty.

Granule pro střední plemena (10 – 25 kg)

Granule pro střední plemena jsou střední velikosti, která je pro tyto psy maximálně vyhovující. Mnohdy není rozdíl mezi granulemi pro střední a velká plemena.

Granule pro velká plemena (od cca 25 kg / 30 kg)

Granule pro velké psy bývají větší, a tak se jim mnohem lépe konzumují. Zároveň tak u nich nemůže dojít k nechtěnému vdechnutí. Složení granulí pro velká plemena může být navíc obohaceno o kloubní výživu. Právě na klouby totiž větší psi trpí.

TIP: Rádi se vzděláváte? Přečtěte si také náš článek na téma: Jak správně krmit psy?

 

Speciální granule pro psy

Psí granule se nedělí jen do kategorií podle velikostí a stáří psů, ale také s ohledem na jejich speciální potřeby. Víte, jaké granule jsou vhodné pro kastrované psy, psy s citlivým zažíváním, psy s nadváhou nebo například pro březí a kojící feny?

Granule pro kastrované psy a feny

Kastrovaní psi i feny mají většinou sklony k obezitě, a tak je důležité upravit nejen dávku krmiva, ale také pečlivě hlídat jeho složení. Pro kastrované psy a feny jsou ideální „odlehčené“ granule s nepříliš vysokým obsahem tuku.

Hypoalergenní granule pro psy

Přijde vám, že se váš pes často škrábe a na kůži se mu objevují suché šupinky? Může to být známka alergie na některou ze složek běžných granulí, které mu podáváte. Hypoalergenní granule pro psy jsou speciálně formulované krmivo pro zvířata, navržené tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí. Obsahují vybírané ingredience s nízkým alergenním potenciálem a často vynechávají běžné alergeny, jako jsou určité druhy masa, obiloviny nebo umělá barviva a konzervanty.

Granule pro psy s citlivým zažíváním

Máte pejska s citlivým zažíváním? Trápí ho průjmy a zvracení? Dejte přednost granulím s upraveným složením, které obsahují snadněji stravitelnější typ masa a nižší obsah tuků. Podobné granule nedráždí žaludek a pomáhají psům cítit se lépe.

Granule pro psy s nadváhou

Nadváha není prospěšná u žádného psa. Může způsobit řadu zdravotních problémů, kterým byste se měli vhodnou stravou snažit předcházet. Má-li váš pes sklony k obezitě, kupujte granule s nižším obsahem tuku a sacharidů a zároveň s vyšším obsahem vlákniny.

Granule pro březí a kojící feny

Březí fenky mají podstatně vyšší výdej energie. Potřebují ji totiž k tomu, aby se jejich štěňata mohla správně vyvíjet. Pro březí fenky je proto ideální výživné a kvalitní krmivo obohaceno o fosfor a vápník.

TIP: Plánujete přechod na nové granule? Přečtěte si náš článek, aby celý proces proběhl bez problémů od začátku až do konce.

Shrnutí na závěr

Psí granule vždy vybírejte opravdu pečlivě a s ohledem na všechny potřeby svého psa. Není vhodné dávat štěněti granule pro psí seniory nebo velkým plemenům drobné granulky pro malé psy. Výběrem vhodného krmiva můžete zlepšit kvalitu života svého psa a prodloužit mu život.

Panakei.cz nabízí vždy jen to nejlepší krmivo pro psy a feny! Všechny granule jsou bez dochucovadel, bez konzervantů, bez lepku a bez umělých barviv.