Jak krmit štěně?

Péči o štěňátko není radno brát na lehkou váhu. To, jak se o štěně postaráte v začátcích jeho života, se bude projevovat po celý jeho život. V tomto článku pro vás máme kompletního průvodce, ve kterém vám popíšeme, jak se o štěně postarat přímo po odstavení od matky nebo při přechodu na granule pro štěňata. V článku pro vás máme spoustu ověřených tipů, které vám pomohou postavit vaše štěňata na nohy ー doslova.

Odstavení štěněte od feny

Odstavit štěňátka je vhodné ve 3 až 4 týdnech. Jakmile uvidíte, že matce ubývá mléko a štěňátka jsou stále hladovější, je čas začít přikrmovat. Takto pomůžete i matce, aby se co nejdříve vrátila do původní formy. Samozřejmě i během přikrmování pořád budete štěňata přikládat matce. Ne však už tak intenzivně. Je potřeba myslet na to, že i matka se potřebuje zbavit mléka, aby nedostala zánět mléčných žláz. Postupně mléko ztratí úplně.

První jídlo po odstavení

První jídlo po odstavení od mateřského mléka, by mělo být podobné konzistence. Doporučujeme rýžovou kaši nebo bílý jogurt, případně tvaroh. Později můžete tvaroh nebo jogurt dochutit například banánem, brusinkami nebo borůvkami.

První strava musí být rozmixovaná, abychom předcházeli udušení. Můžete zkusit přidávat i granulky, které samozřejmě nejprve namočíte do vody, aby nabobtnaly a pak je ještě rozmačkáte vidličkou. 

💡TIP: Skvělým tipem je uvařit si vývar bez koření a dát jej zamrazit do formiček na led. Přičemž při krmení granulkami, které musíte namáčet, přihodíte jednu „ledovou“ kostku, která dodá jídlu větší chuť.

Strava pro štěňata od 5. týdne

Když už štěňata umí papat namočené granule a mléčné výrobky, tak od 5. týdne můžete začít podávat syrové maso. Maso rozmixujeme na jemnou pěnu a podáváme pejskům. Můžete přidávat také zeleninu, kterou jemně uvaříte nebo připravíte na páře. Můžete si zajistit již hotové, namixované maso určené k příkrmu štěňat. Podávejte jej v pokojové teplotě. Dbejte při tomto druhu krmení na hygienu a pravidelné odčervování štěňátek. Štěňátka by se měla odčervovat poprvé již ve 14. den života.

V 6. týdnu by měla umět štěňátka pěkně papat suché granule. Střídejte jim suchou a mokrou stravu. Doporučujeme štěňátka nastavit na barf i na granule. Bude už na majitelích, kterou cestou se dále vydají. 

Granule pro štěňata

Granule pro štěňata by mělo obsahovat větší množství živin, a proto se doporučuje do jednoho roku věku štěňátka krmit opravdu kvalitními granulemi pro ně určenými. Ve štěněcím věku je velmi důležité krmit nejlepšími granulemi pro štěňata. Má to velký význam pro fyzický a psychický vývoj a velmi významnou roli v tomto hraje nutriční obsah krmiva, který u levných „krmiv“ není dostatečný. Zajistěte štěňátku kvalitní granule, které budou obsahovat vše potřebné. Pejsek není levná záležitost a na krmivu byste neměli v tomto nejdůležitějším období života šetřit.

Dávkování granulí pro štěňata

Právě ve chvíli, kdy už pejsek přechází na granule pro štěňátka, se jedná o pomalé dospívání štěněte a o postupnou přeměnu na dospělého psa. V tomto období jsou štěňátka "nohatá", hubená a dlouhá ー jednoduše řečeno jsou ve fázi růstu. Některá rostou rychleji, některá pomaleji, a proto je vhodné zredukovat krmnou dávku na 3x denně. Štěňátka od 6 měsíců do jednoho roku krmíme už jen 2x denně. Řiďte se krmnou dávkou uvedenou na obalu, ale zároveň pozorujte svého psa, zda prosperuje.

Do kdy dávat granule pro štěňata?

Jak už jsme zmiňovali, od 6. měsíce můžete štěňátku snížit frekvenci krmení. Malá a střední plemena rostou rychleji než velká, a proto mohou přejít na krmivo pro dospělé psy o něco dříve (již od 9. měsíce můžete podávat dospělácké granule). Samozřejmě můžete zůstat u granulí pro štěňata ideálně do cca 11. - 12. měsíce.

💡TIP: Vybírejte jen to nejlepší pro vaše pejsky a nakupujte na e-shopu Panakei. Vybírejte z příchutí jako:

Jak často krmit štěně?

Štěňátka, která se nacházejí ještě u chovatele (do 8. - 9. týdnu), by se měla krmit 4x denně a to až do 12 týdnů. Takto malá štěňátka přijímají menší množství potravy vícekrát za den. Proto štěňátka do 3 měsíců byste měli krmit 4x denně v menších dávkách granulí. Štěňátka, kterým je 3 až 6 měsíců, se krmí 3x denně.

Doplňky výživy a vitamíny pro správný vývoj štěněte

V tomto období růstu je vhodné do jídelníčku zařadit kloubní výživu pro psy pro bezproblémový vývoj a růst štěňátka. Stejně tak nic nezkazíte, pokud do jídelníčku přidáte i vitamín C nebo pivovarské kvasnice.

Jak vybrat granule pro štěňata?

Na trhu je mnoho různých značek granulí, až z toho člověku může jít hlava kolem. Při výběru se řiďte hlavně kvalitou, která je obsažena v pytli a nejen na etiketě s nápisem “superprémiové granule pro štěňata”. Čtěte pečlivě složení granulí a ujistěte se, že štěňátku zajistíte všechny živiny, které na začátku svého života potřebuje. 

Rozlišujte velikost plemene, kdy pro obří a velká plemena psů, jsou granule určené pro štěňata velkých a středních plemen a zvlášť zase granule určené pro štěňata malých plemen. Granule se liší velikostí a také podílem živin v nich. Pokud budete mít doma štěně alergika, můžete zvolit hypoalergenní granule pro štěňata. Avšak předtím se poraďte se svým veterinárním lékařem.

Někdy ani ty nejkvalitnější granule nemusí Vašemu psovi vyhovovat, pokud nebudete brát ohled na jeho aktivitu, vývojovou fázi a samozřejmě zdravotní dispozice