Jak krmit štěně po odstavení?

Jak krmit štěně ? 

Krmení štěňat po odstavení od mateřského mléka. Odstavení štěňátka je vhodné ve 3 až 4 týdnech. Štěňátka by se měla krmit 4x denně. Později můžete krmení rozdělit na 3 části.

  

Odstavení štěňátka od mateřského mléka 

Jakmile uvidíte, že matce ubývá mléko a štěňátka jsou stále hladovější, je čas začít přikrmovat. Takto pomůžete i matce, aby se co nejdříve vrátila do původní formy. Samozřejmě i během přikrmování pořád budete štěňata přikládat matce. Ne však už tak intenzivně, ale i matka se potřebuje zbavit mléka, aby nedostala zánět mléčných žláz. Postupně mléko ztratí úplně.

První jídlo po odstavení od mateřského mléka, by mělo být podobné konzistence. Doporučujeme rýžovou kaši nebo bílý jogurt, případně tvaroh. Později můžete tvaroh nebo jogurt dochutit například  banánem, brusinkami nebo borůvkami.

První strava musí být vymixována, abychom předcházeli udušení. Můžete zkusit přidávat i granulky, které samozřejmě nejprve namočíte do vody, aby nabobtnaly a pak je ještě rozmačkáte vidličkou. Skvělým tipem je uvařit si vývar bez koření a dát jej zamrazit do formiček na led. Přičemž při krmení granulkami, které musíte namáčet, přihodíte jednu „ledovou“ kostku, která dodá jídlu větší chuť.

Když už štěňata umí papat namočené granule a mléčné výrobky, tak od 5. týdne můžete začít podávat syrové maso. Maso rozmixujeme na jemnou pěnu a podáváme pejskům. Můžete přidávat také zeleninu, kterou jemně uvaříte nebo připravíte na páře. Můžete si zajistit již hotové, namixované maso určené k příkrmu štěňat. Podávejte jej v pokojové teplotě. Dbejte při tomto druhu krmení na hygienu a pravidelné odčervování štěňátek. Štěňátka by se měla odčervovat poprvé již ve 14. den života.

V 6. týdnu by měla umět štěňátka pěkně papat suché granule. Střídejte jim suchou a mokrou stravu. Doporučujeme štěňátka nastavit na barf i na granule. Bude už na majitelích, kterou cestou se dále vydají. 

 

 

Granule pro štěňata

Krmivo určené pro štěňátka, by mělo obsahovat větší množství živin, a proto se doporučuje do jednoho roku věku štěňátka krmit opravdu kvalitními granulemi pro ně určenými. Ve štěněcím věku je velmi důležité krmit nejlepšími granulemi pro štěňata. Má to velký význam pro fyzický a psychický vývoj a velmi významnou roli v tomto hraje nutriční obsah krmiva, který u levných „krmiv“ není dostatečný. Zajistěte štěňátku kvalitní granule, které budou obsahovat vše potřebné. Pejsek není levná záležitost a na krmivu byste neměli v tomto nejdůležitějším období života šetřit.

 

 

Jak často krmit štěně

Štěňátka, která se nacházejí ještě u chovatele, jelikož jejich odběr je až v 8. - 9. týdnu, by se měla krmit 4x denně a to až do 12 týdnů. Takto malá štěňátka přijímají menší množství potravy vícekrát za den. Proto štěňátka do 3 měsíců byste měli krmit 4x denně v menších dávkách granulí. Štěňátka 3 až 6 měsíční se krmí 3x denně.

 

 

Dávkování granulí pro štěňata

Právě v tento čas se jedná o pomalé dospívání Vašeho štěňátka a postupnou přeměnu na „velkého psa“. V tomto období jsou štěňátka "nohatá", hubená, dlouhá, jednoduše řečeno rostou. Některá rychleji, některá pomaleji, proto je vhodné zredukovat krmnou dávku na 3x denně. Štěňátka od 6 měsíců do jednoho roku krmíme už jen 2x denně. Řiďte se krmnou dávkou uvedenou na obalu, ale zároveň pozorujte svého psa, zda prosperuje.

 

 

Dokdy dávat granule pro štěňata ?

Nastal čas, kdy můžete štěňátku snížit frekvenci krmení. Malá plemena rostou rychleji než velká. Malá a střední plemena psů proto mohou přejít na krmivo pro dospělé psy o něco dříve (již od 9. měsíce můžete podávat dospělácké granule). Samozřejmě můžete zůstat u granulí pro štěňata ideálně do cca 11. - 12. měsíce.

 

 

Doplňky výživy a vitamíny pro správný vývoj štěněte

V tomto období růstu je vhodné do jídelníčku zařadit kloubní výživu pro bezproblémový vývoj a růst štěňátka. Stejně tak nic nezkazíte, pokud do jídelníčku přidáte i vitamín C nebo pivovarské kvasnice.

 

 

Na trhu je mnoho různých značek granulí, přičemž se řídíte hlavně kvalitou, která je obsažena v pytli a nejen na etiketě s nápisem super prémiové granule pro štěňata, ale je třeba pečlivě číst etiketu a skutečné složení. Rozlišujte velikost plemene, kdy pro obří a velká plemena psů, jsou granule určené pro štěňata velkých a středních plemen a zvlášť zase granule určené pro štěňata malých plemen. Velikostí jsou granule rozdílné a také podíl živin v nich. Pokud budete mít doma štěně alergika, můžete zvolit hypoalergenní granule pro štěňata. Avšak předtím se poraďte se svým veterinárním lékařem.

 

Co potřebuje štěně ? 

Je třeba na základě těchto tří kritérií vybrat správné, nutričně vyvážené granule. Někdy ani ty nejkvalitnější granule nemusí Vašemu psovi vyhovovat, pokud zapomenete na jeho aktivitu, vývojovou fázi a samozřejmě zdravotní dispozici. Musíte zajistit vhodnou stravu Vašemu pejskovi.