Potravinová alergie u psa: Jak ji odhalit a jak proti ní bojovat?

Potravinové alergie se netýkají pouze lidí, ale setkat se s nimi můžeme také u psů. I když pochopitelně v trochu jiné formě. S potravinovými alergiemi u psů se majitelé čtyřnohých mazlíčků potýkají čím dál častěji. Jedná se o velice nepříjemný stav pro psy i jejich páníčky. Jak zjistit, zda má váš pes potravinovou alergii a proč jsou tím nejlepším řešením hypoalergenní granule?

Jak se projevuje potravinová alergie u psa?

Než si řekneme, jak se potravinová alergie u psů projevuje, je dobré si připomenout, co přesně potravinová alergie je.

 • Potravinová alergie u psů je definována jako nadměrná reakce psího imunitního systému na konkrétní složky potravy. Nejčastějším alergenem bývá u psů hovězí maso, drůbež, králík, jehněčí maso, vejce, rýže atd. Pokud budete svému psovi opakovaně podávat stejný typ potraviny, riziko alergické reakce na její složky se tím výrazně zvýší. Právě z toho důvodu je kuře (nejběžnější složka psího krmiva) stále větším problémem.

Jakmile se váš pes začne nadměrně drbat, nemusí to vždycky znamenat, že má blechy či jiné kožní parazity. Je totiž dost možné, že má alergii. Aby to ale pro majitele čtyřnohých chlupáčů nebylo až příliš snadné, pes podobně jako člověk může mít alergii na celou řadu věcí. Spíše než na alergii na pyl, plísně nebo roztoče se tentokrát zaměříme na alergie potravinové.

⚠️ Pozor! To, co běžně nazýváme jako tzv. potravinovou alergii, nemusí být vždy tak úplně alergie v doslovném smyslu. Problémy se snášenlivostí krmiva pro psy mohou být hned dvojího druhu.

 1. Běžná potravinová alergie u psa je problémem jeho imunitního systému – organismus psa reaguje na určitou složku krmiva tvorbou protilátky, imunoglobinu E.
 2. Jestliže ale váš pes není přímo alergik, může se potýkat podobně jako člověk i s tzv. nesnášenlivostí – organismus není schopen správně strávit určitou složku potravy a jeho trávení je v důsledku toho značně podrážděné.

Jak zjistit, jestli má váš pes potravinovou alergii?

Na co konkrétně je pes alergický? To zjistí veterinář. Odborným vyšetřením krve – speciálními testy na alergie u psa – dokonce může zjistit i to, které složky potravy alergii nebo případnou nesnášenlivost způsobují.

Pojďme se nyní podívat na to nejdůležitější – jak poznáte potravinovou alergii u psa. Nejčastěji se projevuje kožními potížemi. Kromě toho se ale mohou dostavit i problémy s trávením. Velmi vzácné jsou dýchací potíže.

Nejčastější projevy psí potravinové alergie:

 • změny v chování – podrážděnost, letargie, nebo naopak hyperaktivita,
 • zarudnutí kůže,
 • svědění kůže → drbání,
 • vykusování srsti,
 • ztráta srsti,
 • hubnutí,
 • zvracení, nadýmání, průjem.

TIP: Pokud dlouhodobě sledujete u vašeho psa podobné problém, zkuste na určitou dobu přejít na nové granule a sledujte, jak na ně váš pes reaguje. I tak můžete alespoň nepřímo zjistit, s jakými složkami krmiva má váš pes problém.

hypoalergenni_granule_pro_psa (1)

Nejčastější psí alergeny: Jaké to jsou?

Potravinová alergie je u psů stejně jako u lidí zákeřná a mnohdy často hůře odhalitelná v tom, že ji může způsobit téměř jakákoliv složka potravy.

I když se za nejčastější alergen považují bílkoviny, na vině jsou mnohdy také některé sacharidy. Většinou ale bývají chlupáči alergičtí na:

 • konkrétní druhy masa (kuřecí, hovězí a vepřové),
 • mléčné výrobky,
 • kukuřici,
 • vejce,
 • pšenici,
 • sóju.

Dále psímu organismu neprospívají nejrůznější látky přidávané do nepříliš kvalitních krmiv – barviva, konzervanty a dochucovadla. Obvykle se tedy například jedná o alergie na lepek u psa, alergie na kuřecí maso, alergie na vejce nebo hovězí maso. Při zjištění potravinové alergie však nestačí změnit pouze granule pro psy - stejně tak důležitá je změna pamlsků, konzerv nebo kapsiček, které by mohly obsahovat nechtěné alergeny.

Co jsou hypoalergenní granule pro psy?

Problém s alergií vašeho miláčka nejlépe vyřeší opravdu kvalitní hypoalergenní krmivo pro psy. Nejlepší hypoalergenní granule pro psy se primárně zaměřují na zdraví mazlíčka, a tak spíše než nejčastější alergeny obsahují šetrnější složky. Hypoalergenní psí granule je nutné pořídit ve chvíli, kdy se u psa objeví potravinová alergie či zažívací obtíže, ale mohou sloužit i jako prevence před těmito problémy.

Jak poznat kvalitní hypoalergenní granule psy?

Kvalitní hypoalergenní granule pro psa poznáte především tak, že neobsahují nejčastější alergeny – lepek i různé druhy rostlinných a živočišných bílkovin, sóju, kukuřici, vejce a mléčné výrobky.

Dále to nejlepší hypoalergenní krmivo pro psy neobsahuje konzervanty, barviva ani umělá dochucovadla. Podobné složky nejsou prospěšné pro žádného psa a v kvalitním krmivu pro ně není místo!

Proč používat hypoalergenní granule pro psy od Panakei?

U nás v Panakei se řídíme heslem, že pes není jen zvíře, ale je to člen rodiny. A přesně tak přistupuje k výrobě a distribuci granulí pro psy a dalšího krmiva. Nezáleží tedy na tom, zda je váš pes alergický na jakoukoliv složku psího krmiva či mu pouze chcete dopřát kvalitnější stravu, psí granule Panakei jsou vždy tou nejlepší volbou!

Všechny granule pro psy Panakei jsou bez dochucovadel, bez lepku, bez konzervantů, bez umělých barviv a jsou vhodné pro psy s citlivým trávením nebo alergií.   

Vybírat můžete z mnoha variant dle potřeb svého čtyřnohého miláčka. Ať už ovšem z nabídky Panakei objednáte cokoliv, vždy budete mít jistotu, že jste svému psovi dopřáli jen to skutečně nejlepší!