Charakteristika husky: Vše, co byste měli vědět o plemenu husky

Sibiřský husky je plemeno, které si získalo srdce mnoha psích milovníků po celém světě. Nejen že jsou nádherní na pohled, ale mají i fascinující povahu a bohatou historii. Pojďme se ponořit do jejich světa a objevit vše, co o tomto plemeni potřebujete vědět.

Základní informace o plemenu Husky

Husky je středně velký pes s výškou v kohoutku mezi 50 a 60 cm a váhou kolem 20 až 27 kg. Původně byli chováni k táhnutí saní v drsných podmínkách Sibiře, což je dělá odolnými a vitálními psy. Sibiřský husky je známý svými modrými nebo heterochromními očima a hustou dvojitou srstí, která je chrání před extrémními teplotami. Husky má průměrnou délku života mezi 12 až 15 lety, což svědčí o jeho dobrém zdraví a odolnosti. Jejich osobnost je velmi přátelská a extrovertní, nejsou tedy vhodní jako hlídači, ale jsou vynikajícími společníky. Kromě toho, husky vyžadují mnoho pohybu a mentální stimulace, díky své vysoké energetické úrovni a inteligenci, což z nich dělá ideálního partnera pro aktivní jedince nebo rodiny.

 

husky béž

 

Historie husky

Historie husky je úzce spjata s původními obyvateli Sibiře, kmeny Čukčů, kde tito psi nejen že sloužili jako neocenitelní pomocníci při táhnutí saní, ale byli také ceněni pro svou společenskou povahu a schopnost vydržet extrémní klimatické podmínky. Právě tato kombinace fyzické odolnosti a přátelské povahy předurčila husky k úspěchu daleko za hranicemi jejich domoviny.

V roce 1925 se sibiřský husky stal hrdinou slavného „Serum Run“, kdy tým těchto psů doručil důležité lékařské zásoby do odlehlého města Nome na Aljašce, čímž pomohl zastavit epidemii záškrtu. Tato událost významně přispěla k celosvětovému uznání a oblibě plemene.

 

husky tlupa

Povaha a chování plemena husky

Sibiřský husky se vyznačuje svou energickou, přátelskou a hravou povahou. Ačkoliv jeho nezávislý charakter může představovat určité výzvy v procesu tréninku, správným přístupem a trpělivostí lze dosáhnout skvělých výsledků. Tato rasa je známá svou vysokou sociální potřebou – husky milují společnost, což znamená, že se nejlépe cítí, když jsou součástí rodinného dění nebo když mohou trávit čas se svými psími kamarády.

Husky mají také silný lovecký pud a rádi pronásledují pohyblivé objekty, což vyžaduje, aby byli v bezpečném, ohraničeném prostoru, aby nedošlo k nechtěnému útěku za dobrodružstvím. Jejich inteligence a potřeba mentální stimulace znamenají, že se rádi učí nové triky a účastní se různých psích sportů, jako je agility nebo canicross.

Ačkoli je husky známý svou milující a přátelskou povahou vůči lidem i jiným psům, jeho silný sociální instinkt může být dvojsečnou zbraní – mohou trpět úzkostí z odloučení, pokud jsou sami doma na dlouhé období. Je klíčové zajistit, že váš husky má dostatek fyzické a mentální stimulace a společnosti. 

Jak vypadá husky?

Sibiřský husky okouzluje na první pohled svou majestátní dvojitou srstí, která slouží jako efektivní ochrana proti extrémním teplotám, od mrazivé zimy až po letní teplo. Paleta jejich srsti je skutečně pestrá, zahrnující škálu barev od hluboké černé, přes šedou, teplé hnědé tóny, až po sněhobílou. 

Jedním z nejvýraznějších rysů husky jsou jeho pronikavé oči, které mohou být buď ledově modré, tmavě hnědé, nebo můžete narazit i na tzv. heterochromii, kdy má pes jedno oko modré a druhé hnědé. 

Obličej husky je dalším charakteristickým znakem, s ostrými rysy, které zdůrazňují jeho pozorný a bystrý výraz. Typická je maska na obličeji, která může mít různé barevné varianty. 

K jejich nezaměnitelnému vzhledu patří také svalnaté tělo a vzpřímené uši, což společně podtrhuje jejich původní účel – být vytrvalým a agilním tažným psem. Huskyho ocas je hustě osrstěný a často se nosí zakroucený nad zády, což je další roztomilý rys tohoto plemene.

 

pexels-mihaela-pastiu-9809436 (1)

 

Malamut vs. husky

Hlavní rozdíl mezi malamutem a huskym je ve velikosti a účelu chovu. Malamut je větší a byl chován k těžké práci, zatímco husky je lehčí a rychlejší, vhodný pro závody psích spřežení. Malamut má obvykle hustší a delší srst, která vyžaduje intenzivnější péči, zatímco srst huskyho je relativně kratší a méně náročná na údržbu. Co se týče povahy, malamuti jsou známí svou silnou vůlí a nezávislostí, což může vyžadovat zkušeného majitele, zatímco husky jsou obecně považováni za přátelštější a snáze přizpůsobivé různým rodinným prostředím.

Péče o husky

Péče o husky je komplexní záležitost, která vyžaduje pozornost v několika klíčových oblastech. Kromě pravidelného kartáčování srsti, obzvláště v období línání, je nutné zajistit pejskovi dostatek fyzického výdeje. Díky jejich vysoké energetické úrovni se doporučuje denně absolvovat dlouhé procházky, běhy, nebo se věnovat jiné formě aktivity, jako je výše zmíněné agility nebo canicross, které uspokojí jejich potřebu pohybu a zároveň posílí vazbu mezi psem a majitelem.

 

pexels-pixabay-60050 (1)

Krmení husky

Ve věci krmení je nezbytné zvolit vyváženou stravu, která podpoří celkové zdraví a vitalitu. Vysoce kvalitní granule plné proteinů speciálně formulované pro aktivní plemena jsou dobrým výchozím bodem, avšak někteří majitelé dávají přednost přírodní, syrové BARF stravě, která může lépe napodobovat dietu jejich předků. Bez ohledu na zvolený typ krmiva je klíčové monitorovat množství podávané potravy a zajistit, že pes není překrmován, což by mohlo vést k obezitě a s ní spojeným zdravotním problémům. U takto aktivního psa je namístě i pravidelné podávání doplňků výživy pro zdravé klouby a kosti a také pro doplnění energie organismu po fyzické aktivitě.