BARF vs. Granule

Při rozhodování o nejvhodnější stravě pro vašeho pejska se můžete setkat s otázkou, zda zvolit přírodní cestu prostřednictvím BARF krmení, nebo se spolehnout na osvědčené granule. Každá z těchto metod nabízí specifické výhody a zavazuje k určitým zodpovědnostem ve výživě vašeho psa. Zvažte všechny aspekty, abyste vybrali nejlepší možnost pro vašeho čtyřnohého přítele. Pojďme se na to spolu podívat.

Co je BARF?

Název BARF označuje biologicky adekvátní syrovou stravu. Představuje kombinaci:

 • syrového masa,
 • kostí,
 • orgánů
 • a čerstvého ovoce a zeleniny.

Cílem této stravy je napodobit přirozenou stravu divokých předků a poskytnout jim všechny potřebné živiny. Při BARF krmení si majitel pejska bere na ramena zodpovědnost za správné složení, čerstvostkvalitu a množství jednotlivých surovin. Hlavním nevýhodou takového stravování, je potřeba detailního plánování a doplňování živin, aby se předešlo výživovému deficitu (nebo nadbytku), které mohou mít negativní dopad na zdraví pejska, celkový vývoj a rozvoj degenerativních onemocnění. Také je důležité zajistit rozmanitost surovin pro kompletní výživovou pestrost.

barf vs granule

BARF kalkulačka a výpočet krmné dávky

Výpočet správné krmné dávky je u BARF stravy klíčový. Existuje pomůcka, takzvaná BARF kalkulačka, která pomáhá určit množství jednotlivých složek podle velikosti, hmotnosti, věku a aktivity psa. Je nezbytné zohlednit také případné alergie nebo zdravotní specifika. Výpočet přesné dávky musí být komplexní a zahrnout pečlivě naměřená množství a poměry masa, kostí, orgánů a rostlinné složky. Důležité je sledovat, aby strava byla vyvážená a obsahovala všechny živiny. Obecně se doporučuje, že BARF krmná dávka pro dospělého psa by měla představovat přibližně 2–3 % z tělesné hmotnosti psa denně.

BARF strava pro psa

 • BARF jídelníček by měl obsahovat kvalitní syrové maso jako je hovězí, kuřecí, jehněčí nebo krůtí. Maso by mělo tvořit většinu stravy.
 • S masem by se měly podávat i syrové kosti, protože poskytují vápník a další minerály. Je důležité vybírat kosti vhodné pro velikost a plemeno pejska, aby se předešlo rizikům zadušení nebo poškození zubů.
 • Také je třeba, kvůli vitamínům a minerálům, doplňovat i orgány, jako jsou játra, ledviny, srdíčka a podobně.
 • Zelenina jako je například brokolice, mrkev nebo špenát a ovoce jako například jablka nebo hrušky, zase poskytnou vlákninu a antioxidanty.
 • Do BARFu je třeba přidávat také doplňky výživy, jako jsou například rybí olej pro omega 3 mastné kyseliny (losos nebo treska), vitamín E nebo probiotika pro podporu trávení.

Ve výsledku by měl pejsek dostat v misce přibližně 70% masa, 10% kostí, 10% orgánů (z toho polovinu by měla tvořit játra) a 10% zeleniny a ovoce.

BARF strava pro štěňátka

Štěňátka mají velmi specifické nutriční potřeby na podporu jejich růstu a správného vývoje. Při krmení štěňátek BARFem je klíčové zajistit pestrou stravu s potřebným množstvím bílkovin, tuků a důležitých vitamínů a minerálů. Pamatujte, že každé zvířátko je jiné a složení stravy se může lišit od velikosti plemene, genetických predispozic, váhy a podobně. Zvlášť u štěňátek jsou tyto faktory důležité.

pexels-mihaela-pastiu-9809436 (1)

Přechod na BARF stravu

Přechod na BARF by měl být realizován postupně, aby se předešlo trávicím a vylučovacím problémům u psa. Při zvažování přechodu na BARF je důležité nejen posoudit všechna rizika spojená s nutriční složitostí, ale také logistické aspekty, jako je potřeba dostatečných zásob a skladovacích prostorů. BARF vyžaduje pravidelné nákupy čerstvých surovin a také vhodné místo pro jejich skladování. Důležitá je také otázka spolehlivých dodavatelů. Surová strava může nesprávnou manipulací a nesprávným skladováním zvýšit riziko kontaminace bakteriemi, parazity nebo toxiny. Kromě logistické náročnosti je třeba zvážit také finanční stránku, která přirozeně přichází s přechodem na tento způsob stravování.

Granule jako lepší alternativa?

Na druhé straně, granulovaná krmiva pro psy jsou vyvíjena a testována s cílem poskytnout komplexní a vyváženou stravu v jednom balení. Receptury jsou pečlivě vypočítány tak, aby obsahovaly správné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Majitelé psů nemusí měřit jednotlivé suroviny zvlášť a sledovat jejich vyváženost, protože granulované krmivo poskytuje všechny potřebné živiny v důkladně vypočítaných dávkách s přesností na gram. Tento rozdíl ve správném nastavení z dlouhodobého hlediska při krmení zajišťuje, že granule poskytují konzistentní a vyváženou výživu pro psy bez potřeby pečlivého odměřování, vážení a kombinování jednotlivých surovin.

Hlavní výhody granulovaného krmiva

 • Nutriční kompletnost: Zajišťuje všechny důležité živiny potřebné pro zdraví a vitalitu každého psa.
 • Dlouhá trvanlivost: Suché krmivo má dlouhou trvanlivost, což znamená, že se snadno skladuje a má delší životnost než maso, které se rychle kazí, což nakonec znamená menší náklady pro vaši peněženku. Suché krmivo má také tendenci být hygieničtější než jiné formy krmiva, protože se nekazí tak rychle a není vystaveno riziku kontaminace.
 • Optimalizovaná výživa bez námahy: Granulované krmivo je jednoduché a pohodlné na používání. Stačí ho nasypat do misky. Ideální možnost pro zaneprázdněné majitele psů nebo pro ty, kteří nemají tolik času na přípravu každé krmné dávky.

Tyto výhody dělají z granulovaného krmiva pro psy populární volbou pro mnoho majitelů psů, kteří chtějí svým domácím mazlíčkům poskytnout kompletní a vyváženou výživu jednoduchým a pohodlným způsobem. 

pexels-mart-production-8434725 (1)

Volba mezi BARF a granulemi by měla zohledňovat váš životní styl, časové a finanční možnosti a schopnost poskytnout psovi vyváženou komplexní stravu. Ačkoli může být BARF pro některé psy a jejich majitele vhodnou až nezbytnou volbou, granulované krmivo nabízí jednoduchou, bezpečnou a ekonomickou možnost, která zajišťuje nutriční kompletnost s minimální námahou.

Nakonec, bez ohledu na váš výběr, je nejdůležitější zajistit, aby vaše volba podporovala potřeby, zdraví a spokojenost vašeho psa. Nezapomeňte vaše rozhodnutí konzultovat s odborníkem na výživu nebo s veterinářem, který vám také může pomoci při výběru nejlepší alternativy stravovacího plánu, ať už se rozhodnete pro BARF nebo granule.