Běhání se psem aneb jak začít s canicrossem

Běhání se psem je skvělý způsob, jak si užít čas s vaším čtyřnohým přítelem a zároveň se udržet ve formě. Canicross je sport, který spojuje běhání a týmovou práci mezi člověkem a psem. Tento článek vám poskytne veškeré informace, které potřebujete k tomu, abyste mohli začít.

canicross

Proč běhat se psem?

Běhání se psem přináší řadu výhod. Pomáhá zlepšovat fyzickou kondici nejen vaši, ale i vašeho psa. Zároveň posiluje vazbu mezi vámi a vaším mazlíčkem. Společné aktivity zlepšují poslušnost psa a poskytují mu potřebnou mentální stimulaci.

Kdy začít běhat se psem?

Začít s během můžete téměř kdykoliv, ale je důležité dbát na věk a zdraví vašeho psa. Štěňata by neměla běhat dlouhé vzdálenosti, protože jejich kosti a klouby se stále vyvíjejí. Obecně se doporučuje začít až po dosažení věku 1-1,5 roku, kdy je pes plně vyvinutý. Kromě věku by měl pes zvládat základní poslušnost a povely k běhu, jako je „vpřed“ nebo „stůj“.

canicross

Jaké vybavení na běhání se psem?

Správné vybavení je klíčové pro bezpečné a pohodlné běhání se psem. Existuje několik základních kousků, které byste měli mít:

Postroj na běhání se psem

Postroj na běhání se psem je navržen tak, aby byl pohodlný a neomezoval pohyb psa. Měl by být dobře padnoucí a pevný, aby poskytoval dostatečnou oporu.

Vodítko na běhání se psem

Vodítko na běhání se psem by mělo být dostatečně dlouhé a pružné, aby umožňovalo volný pohyb, ale zároveň poskytovalo kontrolu nad psem.

Sedák na běhání se psem

Sedák na běhání se psem, nebo také opasek na běhání se psem, je určen pro běžce. Tento pás na běhání se psem vám umožní mít volné ruce, což zvyšuje komfort a bezpečnost při běhu.

Bederní pás na běhání se psem

Další variantou je bederní pás na běhání se psem, který rozkládá tahovou sílu psa rovnoměrně kolem vašich boků, což zvyšuje stabilitu a pohodlí.

canicross

Tipy, jak běhat se psem

  1. Začínejte pomalu: Začněte s krátkými běhy a postupně zvyšujte vzdálenost a tempo, aby si pes mohl zvyknout.
  2. Hydratace: Zajistěte, aby měl váš pes přístup k vodě před, během a po běhu.
  3. Přestávky: Nezapomeňte dělat přestávky, zejména pokud je horké počasí.
  4. Kontrola zdravotního stavu: Pravidelně kontrolujte tlapky psa a jeho celkový zdravotní stav.