Vše, co potřebujete vědět ohledně hárání feny

Hárání feny představuje přirozený biologický proces, jímž prochází každá nesterilizovaná samice psa. Pro majitele fen je klíčové porozumět tomuto cyklu, aby mohli během něj o svou fenu správně pečovat. Od prvního hárání přes jeho průběh až po specifické situace, jako je hárání po porodu nebo po kastraci, je zde několik zásadních informací, které byste měli znát.

 

háranie náhľad (1)

První hárání u feny

Jak poznat první hárání?

První hárání u feny se obvykle objevuje mezi šestým a patnáctým měsícem jejího věku, avšak časování může kolísat v závislosti na plemeni. Mezi typické příznaky patří mírný otok vulvy a krvavý výtok. Můžete rovněž pozorovat změny v chování fen, jako jsou známky neklidu nebo zvýšeného zájmu ze strany samců.

 

Nakrytí feny při prvním hárání

Při prvním hárání se doporučuje zabránit páření feny, jelikož její tělo ještě nemusí být plně připravené na březost a porod, což by mohlo vést k zdravotním komplikacím. Vzhledem k tomu, že feny mohou být během prvního hárání plodné, je klíčové je pečlivě sledovat a chránit před nežádoucím pářením. 

 

Jak dlouho trvá hárání?

Hárání u fen obvykle trvá okolo tří týdnů, ale tato doba se může mezi různými plemeny lišit. Cyklus hárání se skládá z několika fází: začíná proestrem, během kterého dochází ke krvácení, následuje estrus, období plodnosti, a končí diestrem a anestrem, kdy se tělo feny vrací do běžného režimu.

 

Jak poznat konec hárání?

Konec hárání u feny lze identifikovat díky postupnému ustávání krvavého výtoku. Navíc se fena vrací k běžnému chování, projevuje menší nebo žádný zájem o samce a její vulva se zmenšuje zpět do obvyklých rozměrů. Dalším znakem ukončení hárání může být změna ve vůni, kterou fena vydává, jelikož během estru vylučuje specifické feromony, které lákají samce. Pozorování těchto změn vám pomůže rozpoznat, že hárání skončilo a fena se vrací do svého obvyklého fyziologického stavu.

 

Jak zastavit hárání?

Existuje několik metod, jak zastavit nebo regulovat hárání u fen, včetně farmakologického potlačení hárání nebo chirurgické sterilizace (kastrace). Každá metoda má své výhody i nevýhody a měla by být pečlivě zvážena ve spolupráci s vaším veterinářem, který vám pomůže najít nejlepší řešení pro vaši fenu.

 

Chování feny při hárání

Během hárání se může výrazně měnit chování feny. Může být klidnější, nebo naopak více neklidná, může vyhledávat více vaší pozornosti, nebo se naopak stahovat. Některé feny mohou být během hárání agresivnější nebo naopak submisivnější. Může dojít i k změně v interakci s ostatními psy. Fena může projevovat zvýšený zájem o samce a může se pokoušet utéct, aby je našla. Je důležité zvýšit opatrnost a zabezpečit, aby fena neměla možnost utéct za psy. 

 

pexels-yaroslav-shuraev-9631839 (1)

 

Hárání feny po porodu

Hárání feny po porodu se obvykle vrací do původního normálního cyklu, ale může to trvat i několik měsíců, než se fena plně zotaví. Je důležité sledovat zdravotní stav feny po porodu, jelikož může být oslabená a náchylnější k infekcím.

 

Hárání feny po kastraci

Kastrace výrazně ovlivňuje hárání u fen. Po kastraci by fena neměla hárání procházet, jelikož odstranění vaječníků zastaví produkci hormonů, které hárání řídí. Pokud pozorujete u vaší kastrované feny známky hárání, je důležité to konzultovat s veterinářem, protože může jít o zdravotní problém.

 

Skryté hárání

Některé feny mohou procházet tzv. skrytým háráním, kdy známky hárání nejsou zjevné nebo jsou velmi mírné. Tento jev může ztížit rozpoznání hárání, zejména u majitelů, kteří nejsou s tímto jevem seznámeni. Důležité je sledovat chování feny a být v kontaktu s veterinářem, který může poskytnout přesné informace a poradit.

 

Hárání feny a koupání

Během hárání je důležité udržovat hygienu, ale je třeba být opatrný s koupáním. Voda a šampon mohou podráždit vulvu a zvýšit riziko infekce. Pokud je nutné fenu umýt, doporučuje se použít jemný šampon nebo jen čistou vodu a opláchnout pouze znečištěné oblasti.

 

Psí kalhotky na hárání

Pro zachování čistoty domova během hárání můžete zvážit koupi psích kalhotek. Ty pomáhají zachytit krvavý výtok a chránit nábytek a podlahy. Je důležité, aby kalhotky byly pohodlné pro fenu a pravidelně měněné, aby se předešlo podráždění kůže a infekcím.