Jak odnaučit psa štěkat?

 Štěkání je pro psy přirozeným způsobem komunikace. Mohou štěkat z radosti, strachu, frustrace, nudy nebo k upozornění na něco neobvyklého. Problém nastává, když se štěkání stane nadměrným a začne obtěžovat okolí. Existují různé metody, jak minimalizovat nebo úplně odstranit nežádoucí štěkání. V tomto článku se dozvíte, proč psi štěkají a jaké kroky můžete podniknout, aby byl váš pes klidnější. Nebo více potichu. 

 

Proč pes štěká?

Štěkání může mít mnoho příčin, vyplývajících z těchto emocionálních stavů nebo z reakce na konkrétní podněty v jejich okolí. Rozpoznání konkrétní příčiny štěkání vašeho psa je nezbytné pro nalezení efektivního řešení, ať už to znamená poskytnutí více fyzické aktivity a interakce, změnu prostředí, nebo použití specifických tréninkových metod pro řízení a minimalizaci nežádoucího štěkání.

 

pexels-laurie-gouley-53261 (1)

 

Štěkání psů z nudy

Psi, kteří tráví mnoho času sami bez dostatečného mentálního a fyzického stimulu, mohou začít štěkat z nudy. Toto štěkání je často pokusem o získání pozornosti nebo prostě projevem frustrace z nedostatku aktivit.

 

Štěkání psů ze strachu

Štěkání může být také reakcí na strach nebo úzkost. Psi, kteří se cítí ohroženi nebo nejistí ve svém okolí, mohou štěkat na lidi, ostatní zvířata nebo dokonce na neznámé zvuky.

 

Štěkání štěněte: V čem se liší a jak s ním pracovat?

Štěkání štěněte je formou komunikace a objevování světa, která vyžaduje jasné vedení a trénink, aby štěně pochopilo, kdy je štěkání přijatelné. Základní trénink poslušnosti a pozitivní posílení pomáhají formovat správné chování a posilují vztah mezi štěnětem a jeho majitelem. Socializace štěněte s lidmi a jinými psy je nezbytná pro jeho schopnost adekvátně reagovat na sociální signály bez nadměrného štěkání. Učení štěněte, jak se samo zabavit, snižuje štěkání z nudy nebo úzkosti ze separace. Jak praví staré přísloví, starého psa novým kouskům nenaučíš (ale jen pro kontext dnešního tématu), a proto je klíčové začít s tréninkem a správným posílením co nejdříve, a to vše s humorem a trpělivostí, protože každé štěně si zaslouží šanci stát se mistrem ve světě psí etikety.

 

štek šteň 
 
 

Co dělat proti štěkání?

Trénink psa

Trénink psa představuje zásadní metodu pro adresování a řešení nežádoucího štěkání, stejně jako pro rozvoj základní poslušnosti a dobrého chování. Zaměření na posílení klidného chování, spolu s trpělivým a konzistentním učením psa na reakci na povely jako "mlč" nebo "ticho", je pro úspěch klíčové. Důležitým aspektem je také použití pozitivního posílení, kdy pes dostává odměny – ať už ve formě pochval, pamlsků nebo hraček – pokaždé, když úspěšně zareaguje na povel a ukáže žádoucí chování. Tento přístup nejenže pomáhá v boji proti nevhodnému štěkání, ale také podporuje důvěru a posiluje vazbu mezi psem a vámi. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité trénink začít co nejdříve a být v něm důsledný, aby pes měl jasno v očekávaných chováních a byl schopen se adaptovat a učit se efektivně.

 
 

Zařízení proti štěkání psů

Na trhu existuje několik zařízení navržených k omezení štěkání:

  • Obojek proti štěkání: Tyto obojky proti štěkání mohou vydávat zvuk, vibrace nebo lehký elektrický impuls, který má psa odradit od štěkání.
  • Ultrazvukové pomůcky: Zařízení vysílající pro psa nepříjemný, ale neškodný ultrazvukový tón, který má za cíl přerušit štěkání.
  • Píšťalky: Speciální píšťalky s frekvencí, která je slyšitelná pouze pro psy, mohou být použity k tréninku nebo k přerušení nežádoucího chování.

Při používání jakéhokoli zařízení je důležité zvážit jeho účinnost a bezpečnost pro vašeho psa. Vždy je lepší začít s metodami založenými na pozitivním posílení a tréninku.

 

pexels-helena-lopes-3859381 (1)

 

Štěkání je přirozenou součástí psí komunikace, ale když se stane nepříjemné a nekontrolovatelné, je důležité pochopit příčinu a řešit ji vhodným způsobem. Nezapomínejte, že každý pes je jedinečný a to, co funguje u jednoho, nemusí nutně fungovat u druhého.

Zde jsou další tipy a rady, jak řešit štěkání:

  • Pozornost a hry: Ujistěte se, že váš pes má dostatek fyzické a mentální stimulace. Dlouhé procházky, běhání, hraní a interaktivní hračky mohou pomoci předcházet štěkání z nudy nebo přebytečné energie.

  • Sociální interakce: Psi jsou sociální tvorové, kterým prospívá interakce s lidmi i s ostatními psy. Umožněte svému psovi pravidelné setkávání s jinými psy, aby si mohl hrát a socializovat.

  • Bezpečné prostředí: Psi, kteří se cítí v bezpečí a jsou klidní ve svém domově, mají menší tendenci štěkat na vnější podněty. Ujistěte se, že váš pes má tiché a pohodlné místo, kam se může uchýlit, když potřebuje klid.

  • Trpělivost a konzistence: Trénink psa, aby neštěkal vyžaduje trpělivost a konzistentní přístup. Odmeňujte klidné chování a postupně trénujte psa, aby reagoval na vaše povely.

  • Odborná pomoc: Pokud máte s tréninkem potíže nebo se štěkání zdá být spojeno s hlubšími problémy, jako je úzkost nebo strach, neváhejte vyhledat pomoc profesionálního psího trenéra nebo veterinárního behavioristy.

  • Zdravotní kontrola: V některých případech může být nadměrné štěkání způsobeno zdravotním problémem. Pokud si všimnete jakékoliv změny v chování nebo kondici vašeho psa, je dobré navštívit veterináře a vyloučit možné zdravotní příčiny.

Vzpomeňte si, že cílem není úplně zabránit pejskovi štěkat, protože je to jeho přirozená řeč, ale naučit ho, jak ho kontrolovat ve vypjatých situacích.