Psí zrak aneb jak vidí pes?

Zrak je pro psy stejně jako pro lidi důležitým smyslem, i když ve srovnání s člověkem ho využívají trochu jinak. Jak tedy psi vidí svět kolem sebe? Jaké barvy rozpoznávají a jak dobře vidí ve tmě? A jaký vliv má jejich zrakové vnímání na výběr hraček? V tomto článku se dozvíte vše důležité o psím zraku.

 

pexels-ilargian-faus-1629777 (1)

 

Jak vidí pes barvy?

Dlouho se věřilo, že psi jsou úplně barvoslepí a vidí svět jen v odstínech šedi. Vědecké studie ale ukázaly, že to není pravda. Psi skutečně vidí barvy, ale jejich spektrum je omezenější než u lidí. Psi jsou schopni rozlišovat některé barvy, především modrou a žlutou. Naopak červené a zelené odstíny jim mohou splývat a nejsou pro ně tak rozpoznatelné.

 

Je pes barvoslepý?

Pes tedy není úplně barvoslepý, ale vidí omezený rozsah barev. Toto omezení ve vnímání barev u psů je dáno specifickým uspořádáním fotoreceptorů v jejich očích, kde převládají tyčinky citlivé na světlo a intenzitu, zatímco čípky, které detekují barvy, jsou méně rozvinuté a omezené na dva typy místo tří, jaké mají lidé. 

 

Jak vidí pes ve tmě?

Psí zrak ve tmě je mnohem lepší než lidský. Díky výše zmíněnému uspořádání tyčinek jsou psi mimořádně citliví na pohyb a mají lepší schopnost vidět ve špatných světelných podmínkách, což zdůrazňuje jejich přizpůsobení na lov a noční aktivitu. Dále mají psi za sítnicí speciální odraznou vrstvu zvanou tapetum lucidum, která funguje jako jakési zrcadlo a zvyšuje schopnost vidět ve tmě tím, že odrazí světlo zpět skrz sítnici.

 

pexels-catherine-sheila-2409098 (1)

 

Jak ostrý zrak má pes?

Ačkoli psi vidí ve tmě lépe než lidé, díky většímu počtu tyčinek v sítnici, jejich schopnost ostře vidět na dálku a detaily není tak výrazná, částečně kvůli menšímu počtu čípků, které zprostředkovávají barevné vidění a detailní rozlišení. Odhaduje se, že psí zrak je zhruba 20/75, což znamená, že to, co člověk vidí jasně na vzdálenost 75 stop, vidí pes ostře až z 20 stop. Tato nižší rozlišovací schopnost je vyvážena lepším periferním viděním, které umožňuje psům detekovat pohyb efektivněji než lidé, a je doplněna o tapetum lucidum, odraznou vrstvu za sítnicí, která zesiluje dostupné světlo a zlepšuje vidění v šeru. Tyto adaptace jim pomáhají být vynikajícími lovci i ve špatných světelných podmínkách.

 

Psí zrak a hračky

Při výběru hraček pro psy je klíčové upřednostnit barvy, které jsou pro ně snadno rozpoznatelné, jako modrá a žlutá, což podporuje jejich zájem a interakci. Hračky v těchto barvách mohou být pro psy atraktivnější a lépe viditelné, zatímco červené a zelené mohou ve venkovním prostředí splývat s pozadím. Kromě barvy je vhodné zvážit i tvar a texturu hračky, aby se zvýšila její přitažlivost a podpořila hravost psa.

 

pexels-olavi-anttila-12810455 (1)

 

Porozumění psímu zraku nám umožňuje lépe chápat, jak naše psy vnímají svět kolem sebe, a přizpůsobit jejich prostředí a aktivity tak, aby jim byly co nejpříjemnější a zajímavější. Například při hraní a cvičení venku je dobré volit místa, kde budou hračky pro psa dobře viditelné, což může zvýšit jeho zájem o hru a podpořit jeho aktivitu. Rovněž při výcviku lze využít poznatků o psím vnímání barev k lepšímu vizuálnímu spojení mezi povelem a předmětem cvičení.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný a jeho zrakové schopnosti se mohou lišit nejen mezi plemeny, ale i mezi jednotlivci. Některé psy mohou mít přirozeně lepší zrak než jiné, což může být důsledkem genetiky, věku nebo zdravotního stavu. Proto je vhodné sledovat, jak váš pes reaguje na různé barvy a situace, a podle toho přizpůsobit hračky a aktivity, které pro něj plánujete.

Kromě výběru vhodných hraček je také důležité pravidelně kontrolovat zdraví očí vašeho psa. Známky jako jsou zarudnutí, výtok, zakalené oči nebo zdánlivé potíže se zrakem by měly být důvodem pro návštěvu veterináře. Prevence a včasná léčba mohou předejít mnoha zrakovým problémům a zajistit, že váš pes bude moci svět kolem sebe vidět co nejjasněji.