Jak na správné dávkování granulí pro psa?

Správná výživa i způsob krmení psů jsou jedny z nejzákladnějších předpokladů jejich úspěšného chovu. Složení krmiva, t.j. jeho výživová hodnota, správná forma podávání psovi a dodržování zásad správného krmení, patří k rozhodujícím faktorům, které ovlivňují vývoj a růst.V tomto článku se zaměříme, jak správně dávkovat granule, ale z krmné dávky pejsek obdržel vše, co potřebuje.

Co všechno má obsahovat krmná dávka pro psa?  

Krmná dávka je množství podávaného krmiva zajišťujícího všechny potřebné živiny za den. Potrava psa musí obsahovat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerální látky v optimálním množství a správném poměru, které odpovídají aktuálním potřebám konkrétního psa. Tyto potřeby se mění v závislosti na věku psa, jeho aktivitě a životním stylu.

Jak velká by měla být krmná dávka?

Na balení granulí výrobce udává doporučenou denní krmnou dávku pro psa, resp. pro určitou kategorii psů. Toto množství krmiva na jeden den je pak nutno (při krmení vícekrát denně) podle počtu krmení adekvátně rozdělit. Je velmi důležité přizpůsobovat aktuální krmnou dávku na míru každému psovi individuálně podle jeho kondice. Pes by měl být krmen tak, aby nepřibíral ani nehubnul

Jaká jsou zdravotní rizika špatně nastavené krmné dávky?

Špatně nastavená krmná dávka s sebou může přinášet různá zdravotní rizika. Pokud je krmná dávka příliš nízká, nedokáže psovi zajistit dostatek živin potřebných pro jeho život. Naopak příliš vysoká krmná dávka může mít za následek obezitu, která patří k nejzávažnějším onemocněním psů. Obezita je příčinou celé řady dalších chorob, které zasahují orgány jako jsou srdce, mozek nebo klouby. Nadměrná hmotnost má také vliv na reprodukci a může s sebou přinášet i rakovinu.

Proč je v krmení důležitá rutina?

Psi vyžadují ve svém životě rituály. Jsou to činnosti, které probíhají každý den ve stejnou dobu. Například krmení ve stejnou dobu je velmi důležité. Pes si určitou dobu před krmením připravuje svůj organismus. V mozku se jim aktivují centra, která řídí příjem potravy. V trávicím traktu se jim aktivují zymogeny. Tyto rituály jsou důležité pro fyzické i duševní zdraví Vašeho mazlíčka. Rituál krmení je velmi důležitý i při výchově psa.

 

💡TIP: V tomto článku se dozvíte, že zavedením rutiny, zvládnete naučit jíst granule i psa, který je odmítá.

Je v pořádku, když má pes celodenní přístup ke granulím?

Celodenní přístup ke granulím narušuje proces výchovy. Pes by měl jíst na povel. Je to velmi důležité také pro jeho zdraví. Když má přístup ke granulím po celý den, jí kdy chce. Pes si takto sám určuje, kdy bude dělat nejdůležitější činnost ve svém životě. Může to mít za následek neochotu pracovat při výcviku, ale může to s sebou přinášet i zdravotní rizika.

Jak zavést rituál v krmení?

Je to velmi jednoduché. Začněte krmivo nabízet ve vámi určeném čase a zaveďte mu tak rituál důležitý pro jeho zdraví. Váš miláček si na změnu zvykne velmi rychle.