LETNÍ TEPLOTY: Vážení zákazníci, přípomínáme, že naše krmivo i pamlsky nemají chemickou konzervaci, doporučujeme vyzvednout si zásilky z výdejních míst vždy obratem. Taktéž dbát na podmínky skladování a dobu spotřeby po otevření a nedělat si příliš velké zásoby.

Obezita u psa: Proč a jak ji řešit?

Obezita je celosvětový, civilizační a stále častější problém nejen u lidí, ale i u našich čtyřnohých přátel. Nadváha a obezita u psa mohou přirozeně vést k vývoji vážných zdravotních problémů. V tomto článku vám vysvětlíme, jaké jsou příčiny vzniku obezity u psa, jak rozpoznat prvotní znaky, co dělat, aby se pes dostal zpátky na jeho zdravou hmotnost a jak tuto hmotnost u psa udržovat.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny obezity u psa?

Existuje několik faktorů, které mohou výrazně přispět ke vzniku obezity u psa:

  • Nadměrný příjem kalorií: Hodně jídla, spousta pamlsků, velké psí oči u stolu s obědem a místo dlouhé procházky odpolední spánek v pelíšku. Příliš mnoho kalorií v kombinaci s nedostatkem pohybu často vedou k nadváze.
  • Nedostatek pohybu: Jak jsme již výše zmínili, přijaté kalorie by se měly pohybem spalovat. Právě nedostatek fyzické aktivity bývá často příčinou problémů s váhou.
  • Genetické predispozice: Některá plemena jsou náchylnější k obezitě.
  • Věk: Starší psi mají tendenci přibývat na váze, jsou méně aktivní, více odpočívají, nemohou se tolik bláznit a nemají proto jak spalovat přijaté kalorie.
  • Zdravotní problémy: Některá specifická onemocnění, jako je například hypotyreóza (onemocnění štítné žlázy), může také přispět k nehezkému číslu na váze.

 

obezita u psa - panakei

Zdroj: GettyImages.com

 

Jak poznat obezitu a nadváhu u psa?

Viditelnost žeber

U psa s ideální váhou by měla být žebra při pohmatu cítit, ale ne viditelná. Žebra by měla být pokryta tenkou vrstvou tuku. Pokud při jemném pohmatu necítíte žebra, nebo pokud musíte silněji tlačit, aby byla cítit, může to být známkou nadváhy nebo obezity. 

 

Tvar těla

Pes s nadváhou má chybějící viditelný pas a kulatější tvar těla. Při pohledu shora by měl mít pes viditelný pas, u obézního psa tento tvar chybí. Když se podíváte na psa z boku, měl by mít zřetelně zúžené břicho směrem k zadním nohám. U psa s nadváhou toto zúžení není patrné a tělo má spíše válcovitý tvar.

 

Aktivita a energie

Obezita často vede ke snížené aktivitě, problémům s dýcháním a snížené energii. Obézní pes se rychleji unaví, má potíže s dýcháním při fyzické aktivitě a může mít problémy s pohybem. Tento nedostatek energie může vést k dalším zdravotním problémům, jako je deprese nebo úzkost.

 

tučopes

Zdroj: Google.com

 

Jak moc je obezita u psa nebezpečná?

Obezita může mít vážné zdravotní důsledky:

  • Zdraví kloubů: Přebytečná váha zvyšuje tlak na klouby, což může vést k artritidě a dalším ortopedickým problémům.
  • Srdce a dýchání: Obezita může způsobit problémy se srdcem a dýcháním, jako je srdeční selhání a zkrácený dech.
  • Diabetes: Psi s nadváhou jsou náchylnější k cukrovce.
  • Snížená délka života: Obezita může výrazně zkrátit délku života psa.

 

Jak pečovat o zdravou váhu vašeho psa?

Strava

Správná strava je klíčová. Zvolte kvalitní krmivo, které poskytuje všechny potřebné živiny bez nadměrného množství kalorií. Vyhněte se přejídání a dávejte pozor na množství pamlsků. Můžete se také poradit s veterinářem o speciální dietě pro psy s nadváhou. Kontrolujte velikost porcí a časování krmení, abyste zabránili přejídání.

 

Aktivita

Pravidelný pohyb je nezbytný. Denní procházky, hry a cvičení pomáhají udržovat psa v kondici. Zvažte také zapojení psa do aktivit, které ho budou bavit, jako je agility nebo plavání. Aktivita nejen pomáhá udržovat zdravou váhu, ale také zlepšuje celkové fyzické a duševní zdraví psa.

 

Pravidelné kontroly

Pravidelně kontrolujte váhu svého psa a sledujte jeho zdravotní stav. Veterinární prohlídky vám mohou pomoci identifikovat případné zdravotní problémy a přizpůsobit stravu a cvičení potřebám vašeho psa. Vážení psa jednou měsíčně vám může pomoci sledovat jeho váhový trend a případně upravit jeho režim.

 

Plán hubnutí

Pokud je váš pes obézní, je důležité vytvořit plán hubnutí. Konzultujte se svým veterinářem, který vám pomůže sestavit vhodný plán stravy a cvičení. Postupné snižování hmotnosti je bezpečnější než rychlé hubnutí. Veterinář vám může doporučit speciální dietní krmivo a cvičební programy, které pomohou vašemu psu bezpečně zhubnout.

 

Obezita je vážný problém, který byste určitě neměli podceňovat. Mnohdy stačí málo, méně pamlsků, méně krmení od stolu, nebo přidat pár desítek minut k vašim společným procházkám a změny uvidíte již v krátké době. Víte, jaká je zdravá hmotnost pro vaše plemeno psa? Připravili jsme na toto téma pro vás článek, který naleznete ✨zde✨.  Pokud si však neumíte pomoci sami, nebojte se obrátit na svého veterináře. 

 

Upozornění: Tento článek je čistě informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem.