LETNÍ TEPLOTY: Vážení zákazníci, přípomínáme, že naše krmivo i pamlsky nemají chemickou konzervaci, doporučujeme vyzvednout si zásilky z výdejních míst vždy obratem. Taktéž dbát na podmínky skladování a dobu spotřeby po otevření a nedělat si příliš velké zásoby.

Kloubní výživa pro psa

Správná kloubová výživa je nezbytná pro udržení zdravých kloubů a celkové pohyblivosti vašeho psa. Bolesti kloubů a různá kloubní onemocnění mohou výrazně ovlivnit kvalitu života vašeho mazlíčka. V tomto článku se podíváme na příčiny a příznaky kloubních problémů u psů a představíme vám možnosti prevence a léčby, včetně vhodné kloubní výživy.

 

pexels-nikola-čedíková-4608852 (1)_1 

Zdroj: Pexels.com

 

Nejčastější ortopedické onemocnění u psů

Dysplazie kyčelního kloubu u psa

Dysplazie kyčelního kloubu je genetické onemocnění, které postihuje velká plemena psů. Mezi nejčastěji postižená plemena patří německý ovčák, labrador retrívr, zlatý retrívr, rotvajler a bernský salašnický pes. Tato vada způsobuje abnormální vývoj kyčelního kloubu, což vede k bolestem a kulhání. Dysplazie kyčelního kloubu u psů může být velmi bolestivá a může vyžadovat chirurgický zákrok. 

 

Dysplazie loketního kloubu u psa

Dysplazie loketního kloubu je podobná dysplazii kyčelního kloubu, ale postihuje přední nohy psa. Může způsobit kulhání a bolest při pohybu. Dysplazie loketního kloubu u psů je často diagnostikována u mladých psů a může vést k chronickým problémům, pokud není včas léčena.

 

Prevence a léčba

 • Genetické testování: Při koupi psa si vyberte štěně z chovatelské stanice, která provádí genetické testy na dysplazii kyčelního a loketního kloubu.
 • Kontrola váhy: Udržujte psa v optimální váze, aby se snížil tlak na klouby. Prevence obezity znižuje riziko kloubních problémů.
 • Vyvážená strava: Dopřejte psovi kvalitní krmivo spolu a doplňky stravy obsahující glukosamin a chondroitin.
 • Pravidelné prohlídky u veterináře: Ke včasné diagnóze a léčbě.
 • Chirurgický zákrok: V závažných případech může být potřebná chirurgická intervence.

 

Artritida a zánět kloubů u psa

Artritida je časté onemocnění u starších psů, které způsobuje zánět kloubů a bolest. Tento stav může být způsoben opotřebením kloubní chrupavky, infekcí nebo autoimunitními onemocněními. Zápal kloubů u psa je velmi bolestivý a může výrazně omezit jeho pohyblivost.

 

Prevence a léčba

 • Kontrola váhy: Udržování optimální hmotnosti psa, aby se snížilo zatížení kloubů.
 • Kloubní výživa: Použití doplňků stravy jako glukosamin, chondroitin a omega-3 mastné kyseliny ke snížení zánětu a podpoře zdraví kloubů.
 • Pravidelné cvičení: Mírné a pravidelné cvičení, které udržuje klouby aktivní, aniž by je přetěžovalo.
 • Fyzioterapie: Fyzikální terapie a hydroterapie mohou pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest.
 • Veterinární péče: Pravidelné kontroly u veterináře a případná léčba pomocí protizánětlivých léků.

 

Nejčastější příznaky kloubních problémů

 • Pes kulhá: Kulhání na přední nebo zadní noze může být prvním příznakem kloubních problémů.
 • Štěně kulhá: Kulhání u štěňat může signalizovat vrozené vady nebo zranění.
 • Pes má bolesti kloubů: Pes může vykazovat neochotu k pohybu, obtížné vstávání nebo odmítání aktivit, které dříve rád dělal.

 

fyzioterapie pro psa

Zdroj: Google.com

 

Příčiny kloubních problémů

Genetické predispozice

Některá plemena jsou náchylnější k výskytu kloubních problémů kvůli genetickým predispozicím. Patří sem například němečtí ovčáci, labradoři nebo retrívři. Tito psi mají geneticky zvýšené riziko vzniku dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, artritidy a dalších ortopedických problémů. 

 

Zranění a nadměrná zátěž

Zranění nebo nadměrná zátěž mohou vést k poškození kloubů. Skoky z velkých výšek nebo náhlé zastavení při běhu mohou způsobit vážná zranění kloubů. Psi, kteří se často účastní intenzivních fyzických aktivit, jako je agility nebo flyball, nebo také profesionální pracovní psi mohou být více náchylní ke kloubním problémům.

 

Obezita

Nadváha u psa zvyšuje tlak na klouby, což může vést k jejich poškození a zánětům. Obézní psi jsou více náchylní k artritidě.

 

pexels-skyler-ewing-10595598

Zdroj: Pexels.com

 

Prevence kloubních problémů

Kloubová výživa pro psa

Správná kloubová výživa je klíčová pro prevenci a léčbu kloubních problémů. Mezi důležité složky kloubní výživy patří:

 • Glukosamin a chondroitin: Tyto látky podporují obnovu kloubní chrupavky a zlepšují pohyblivost kloubů.
 • Omega-3 mastné kyseliny: Mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit zánět v kloubech.
 • MSM (methylsulfonylmethan): Pomáhá snižovat bolest a zánět a podporuje zdraví kloubů.

 

Fyzioterapie a zdravotní ošetření psa

Fyzioterapie může být velmi účinná při léčbě kloubních problémů. Cvičení na posílení svalů, masáže a hydroterapie mohou pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest. Fyzioterapie po zranění, nebo při nadměrném zatížení může pomoci k postupnímu obnovení a zlepšení stavu kloubů. Nezapomeňte na pravidelné kontroly u veterináře. 

 

Pravidelný pohyb a udržování zdravé váhy

Pravidelný pohyb je důležitý pro udržení zdravých kloubů. Zajistěte, aby váš pes měl dostatek pohybu každý den a udržujte jeho váhu v optimálním rozmezí, abyste snížili zátěž na klouby. Dále je důležité ujistit se, že pes provádí veškerou fyzickou aktivitu správně a bezpečně. Intenzita cvičení by se měla zvyšovat postupně, aby se klouby mohly přizpůsobit a netrpěli. 

 

Léčba kloubních problémů

Tabletky na klouby pro psa

Existují různé doplňky stravy a léky, které mohou pomoci zmírnit bolesti kloubů a zlepšit jejich funkci. Konzultujte vše se svým veterinářem, který vám doporučí vhodné přípravky pro vašeho psa.

 

Operace kloubů u psa

V některých případech může být nutná operace k nápravě vážných kloubních problémů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Operace může zahrnovat náhradu kloubu nebo opravu poškozené tkáně. Operace kyčelního kloubu u psa je často poslední možností, pokud konzervativní léčba selže.

 

Co dělat, pokud pes kulhá

Krátkodobá úleva

Pokud váš pes začne kulhat, může mu pomoci krátkodobý odpočinek a omezení fyzické aktivity. Aplikace ledových obkladů může také snížit zánět a bolest. Ujistěte se, že pes má pohodlné místo k odpočinku. Měli byste zvážit doplnění potřebných vitamínů a také zkontrolovat složení granulí vašeho psa, abyste se ujistili, že pes má ve své každodenní výživě všechny potřebné složky. 

 

Vyhledání veterinární péče

Pokud kulhání přetrvává déle než několik dní nebo se zhoršuje, je důležité vyhledat veterinární péči. Veterinář provede důkladné vyšetření, které může zahrnovat rentgeny nebo ultrazvuk, aby určil příčinu kulhání. Na základě diagnózy vám veterinář doporučí vhodnou léčbu, která může zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky, fyzioterapii pro psy, nebo v závažných případech chirurgický zákrok.

 

kloubní výživa

Zdroj: Pexels.com

 

Závěr

Kloubní problémy u psů jsou časté, ale se správnou prevencí, výživou a léčbou můžete svému psovi pomoci udržet zdravé klouby a aktivní životní styl. Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u veterináře a sledujte jakékoliv změny v pohyblivosti nebo chování vašeho psa. Pečujte o jeho klouby a zajistěte mu tak dlouhý a šťastný život bez bolesti.

 

Upozornění: Tento článek je čistě informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem.

.