Jak krmit malá plemena psů?

Chov malých plemen psů přináší velkou radost, kdo by se netěšil malému, přítulnému klubku. Zároveň s potěšením však přicházejí výzvy spojené s jejich výživou a výchovou. Rozdíly mezi granulemi pro velká a malá plemena psů nejsou pouze marketingovým trikem; odrážejí skutečné rozdíly ve výživových potřebách založených na velikosti plemena, metabolismu a energetických požadavcích. Jak tedy správně krmit malá plemena, aby byla zdravá a spokojená?

 

Na co je potřeba myslet při krmení malých plemen

Malá plemena psů mají specifické výživové potřeby, které se liší od výživy u velkých plemen. Důležité je nejen vybrat kvalitní krmivo, ale také správně dávkovat a zohlednit potřeby jednotlivých psů. Malá plemena psů vhodná k dětem nebo malá plemena do bytu vyžadují granule, které zohledňují jejich rychlejší metabolismus a menší velikost těla, což má za následek i jiné energetické požadavky.

 

pexels-dom-bucci-981062 (1)

 

Výživové potřeby malých plemen

Na rozdíl od velkých plemen potřebují malá plemena psů vyváženější poměr živin v menších, ale častějších porcích. To pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a zajišťuje, že jejich rychlý metabolismus dostane pravidelně energii.

 

 

Důležité živiny pro malá plemena

Kvalitní granule pro malé psy by měly obsahovat vysoký podíl bílkovin pro podporu svalové hmoty, dostatek tuků pro energii a nízký obsah obilovin, který může být pro některé jedince problematický. Na trhu je dostupných mnoho možností, pokud váš pejsek potřebuje speciální krmivo, například hypoalergenní granule pro malé psy, nebo granule bez obilin pro citlivá bříška. Nezapomínejme ani na doplňky výživy, které mohou doplnit potřebné vitamíny a minerály a mohou tak podpořit celkové zdraví a vitalitu.

 

 

Co hrozí, když nebudete správně krmit malé plemeno?

Špatně zvolená strava může u malých plemen vést k různým zdravotním problémům, jako jsou nadváha, obezita nebo problémy s klouby a kostmi, což negativně ovlivňuje jejich celkovou kvalitu života a zdraví. Je nezbytné dbát na přiměřené dávkování, aby se předešlo těmto rizikům a taky zajistit, aby krmivo obsahovalo všechny nezbytné živiny.

 

 

Potíže s klouby a kostmi

Ačkoli jsou potíže s klouby častěji spojovány s velkými plemeny, i malá plemena mohou trpět podobnými problémy. Správný příjem vápníku a fosforu je pro udržení silných kostí a zdravých kloubů klíčový. Nedostatek těchto minerálů může vést k oslabení kostní struktury a vývoji onemocnění, jako je osteoporóza nebo artritida. 

 

 

Nadváha a obezita

Malá plemena jsou kvůli svému rychlému metabolismu a menší velikosti těla více náchylná k nadváze. Nevyvážená strava bohatá na kalorie, ale chudá na základní živiny, spolu s nedostatkem pohybu může rychle vést k nadměrnému přírůstku hmotnosti. U malých plemen může nadváha vyvolat další komplikace, jako jsou srdcové nemoci nebo diabetes. Je nezbytné dbát na správné dávkování krmiva a zajištění dostatečného množství pohybu. 

 

 

Jak vybrat správné granule pro malé psy

 

Při výběru granulí pro malá plemena psů je klíčové zaměřit se na krmivo navržené pro jejich specifické potřeby. Ideální granule by měly obsahovat kvalitní bílkoviny, být nízkotučné a malé pro snadné žvýkání. Dále je důležité, aby krmivo obsahovalo esenciální vitamíny a minerály a bylo přizpůsobené individuálním potřebám psa.

 

vecteezy_smiling-dog-happy-with-food-generative-ai_24394584 (1)

 

 

Závěrem, výběr správných granulí pro malé psy je zásadní pro udržení jejich zdraví a vitality. Věnujte pozornost složení, velikosti granulí a specifickým potřebám vašeho psa, abyste zajistili, že od vás dostává tu nejlepší možnou péči.