Neotravte si vašeho mazlíčka aneb co pes může a nesmí jíst?

Existují různé potraviny, které máme doma a které by neměly chybět v misce psa a také jsou i potraviny, které bychom jim v žádném případě dávat neměli. Přinášíme vám ucelený seznam potravin, které jsou pro psy toxické a co dělat, pokud nějakou z nich pejsek sní.

Co pes nesmí jíst a co by neměl jíst?

Avokádo

Výsledkem jsou dýchací a žaludeční potíže, které způsobuje látka zvaná PERSIN. Tato látka poškozuje srdce a plíce.

Cibule a česnek

Porušuje hemoglobin, který je potřebný pro přenos kyslíku. Projevuje se bolestmi břicha, průjmy, dušností, zrychlené dýchání a tep v nejhorším případě nastává smrt.

Syrové brambory

Jsou pro psy jedovaté kvůli obsahu alkaloid a solanin. Většina se vyvaří při tepelné úpravě. Vařené brambory nejsou pre psa toxické.

Rajčata

Obsahují rostlinný jed Tomatin (příbuzný solaninu z brambor)

Rozinky

Malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést k zvracení, průjmům až k selhání ledvin.

Pecky ovoce

Broskve, meruňky, třešně, jablka, hrušky) obsahují zase amygdalin, uzavřený uvnitř. Pokud pecka praskne, uvolňuje se z amygdalinu jedovatý kyanid. pecky způsobují spíše zácpu až blokádu střev, případně dušení jako otravu Nadměrné množství vitamínu C pak zatěžuje ledviny a může vést ke vzniku močových kamenů

Vepřové maso

Ze syrového vepřového masa, případně zvěřiny se pes může nakazit Aujeszkyho chorobou (infekce postihující nervový a dýchací systém, který se podobá vzteklině a v první fázi se projevuje svěděním). Podávejte jedině vařené!

Pečeně

Patří k nejhodnotnějším masům vůbec. V syrovém stavu, případně při podávání vařených jater častěji než 3× týdně však hrozí předávkování vitamínem A.

Bílky

Syrové vejce, zůstane biotinu dost, aby to mělo pro tělo přínos. Podávání samotných bílků však může vést k nedostatku (avitamninóze) vitamínu B.

Žloutky

Syrových vajec obsahují biotin (vitamin B7 neboli H), nezbytný pro dobrou srst a vývoje nervové soustavy.

 

krmeni_psa_granulemi

Sůl, koření

Pro psa je smrtelná dávka kolem 4 g/kg tělesné hmotnosti. Psi snesou mnohem méně soli než my, lidé. Neměli byste jim proto nabízet ani slané pochutinami, jako jsou chipsy a podobně.

Kynuté těsto

V teplém prostředí žaludku zvětší objem, čímž podstatně naplní žaludek a zvýší riziko torze. Navíc u kvasných procesech v žaludku vzniká pro psa jedovatý alkohol.

Kravské mléko

Také fermentované, kyselé mléčné výrobky a nadměrné množství tuků. Kravské mléko obtížně zpracovávají. Pes neumí strávit laktózu.

Vařené a pečené kosti, zejména ty kuřecí

Zatímco syrové kosti jsou výborným zdrojem minerálů. Při tepelné úpravě se totiž kosti štěpí na ostré kousky, které by psovi následně mohly poranit trávicí trakt.

Sladkosti pro lidi

Stejně jako čokoláda, ani žádné jiné „lidské“ sladkosti nejsou pro pejsky vhodné.

 

Piškoty

Množství majitelů používá jako formu odměny piškoty. Neuvědomují si však, že obsahují velké množství cukru a bílé mouky.

Šunka, slanina, uzeniny

Škodí na ledviny, jater a způsobují rakovinu a způsobují i zánět análních žláz a pejskům se mohou častěji plnit analní váčky.

Co dělat, když pes sní čokoládu?

Čím je tmavší, tím horší. Obsahuje toxickou sloučeninu TEOBROMIN, která je podobná kofeinu. Ve větším množství bývá smrtelná Smrtelná dávka pro psa je cca 300mg na 1 kg psa, po požití nastává otrava u psa čokoládou. Podobně funguje káva – kofein přičemž smrtelná dávka je 100-200 mg na 1 kg psa.

Jak poznat otravu u psa?

Pokud se však jedná o některou z velmi toxických potravin, jako je velké množství čokolády, syrové kynuté těsto, alkohol či avokádo, ihned kontaktujte veterináře a domluvte se s ním na dalším postupu. Jako první pomoc při vážné otravě vyvolejte u psa zvracení. Nejlepší je to provést do 30 minut od konzumace nebezpečné potraviny. Pomůže Vám po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2%) nebo hořčice naředěná vodou (plnotučná ne kremžská!)

V ostatních případech pejska pozorně sledujte během následujících 24 hodin od konzumace dané potraviny. Pokud nezaznamenáte komplikace jako průjem, zvracení, třes, prudké dýchání, dehydrataci, horečku, křeče a další, nemělo by se mu nic stát. Pokud si však chcete být na 100 % jistí, určitě navštivte veterináře, který vám vaši hypotézu definitivně potvrdí.