Nemoci psů: Jak poznat, že je váš pes nemocný?

Zdraví našich čtyřnohých přátel je pro nás vždy na prvním místě. Avšak, pes nemůže říct, co ho bolí nebo jak se cítí, a proto je na nás, abychom rozpoznali příznaky a známky, které naznačují, že něco není v pořádku. Tento článek vás provede tím, jak poznat, že je váš pes nemocný, a uvede nejčastější příznaky a nemoci, na které byste měli dát pozor.

 

 pexels-lisa-fotios-1375722 (1)

Pes nežere

Jedním z prvních znaků, že s vaším psem něco není v pořádku, je změna v jeho stravovacích návycích. Když pes odmítá jídlo, může to signalizovat stres, nesprávný jídelníček nebo zdravotní problémy, od lehkých po vážné. Zkuste změnit krmivo, nebo zkuste nabídnout kvalitní psí konzervu, nebo připravit pro psa lákavější verzi jeho pokrmu, případně mu přemístěte misku na jiné místo, aby měl dostatek soukromí a klidu při jídle. Nepanikařte, pokud váš pes nejí jeden den, ale sledujte jeho chování a hledejte další příznaky. Přetrvává-li nechutenství déle než 24 hodin, vyhledejte veterináře pro kontrolu zdravotního stavu. 

 

Pes nežere a zvrací

Pokud váš pes odmítá jídlo, a navíc i zvrací, může to být známka gastrointestinálního problému nebo jiné vážné zdravotní komplikace. Je důležité, aby byl pes co nejdříve vyšetřen veterinářem, aby se předešlo dehydrataci a vyčerpání organismu.

 

Pes má horečku

Stejně jako lidé, i psi mohou mít horečku, pokud jsou nemocní, což je signál, že jejich tělo bojuje s infekcí nebo zánětem. Normální teplota psa se pohybuje mezi 38 a 39 stupni Celsia. Je důležité měřit teplotu psa rektálně pro co nepřesnější výsledky. Pokud má pes teplotu vyšší, měli byste jej co nejdříve odvést k veterináři.

 

pexels-tima-miroshnichenko-6235017 (1)

 

Nemocný pes příznaky

Zrychlené dýchání u psa

Zrychlené nebo obtížné dýchání u psa, známé také jako dyspnoe, může naznačovat širokou škálu respiračních problémů, nebo dokonce srdečních onemocnění. Kromě zrychleného dýchání mohou psi s respiračními nebo srdečními obtížemi vykazovat i další symptomy, jako jsou kašel, modrání dásní kvůli nedostatečnému okysličení krve, únava nebo dokonce kolaps. Jestliže pozorujete u svého psa zrychlené dýchání spolu s některým z těchto varovných signálů, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.

 

Zácpa u psa

Pokud váš pes má potíže s vyprázdněním nebo nevykonal velkou potřebu více než dva dny, může trpět zácpou. Kromě nedostatečného příjmu vlákniny a dehydratace může být zácpa také důsledkem nedostatečné fyzické aktivity, blokády nebo obstrukce v trávicím traktu způsobené cizím tělesem, nebo může signalizovat přítomnost závažnějších onemocnění, jako jsou problémy s prostatou u starších psů, neurologické problémy, které ovlivňují schopnost vyprázdnit se, nebo metabolickou a hormonální nerovnováhu. 

 

Apatický pes

Apatie u psa, charakterizovaná jako nedostatek energie nebo motivace a ztráta zájmu o běžné aktivity, je vážným signálem, že něco není v pořádku. Tento stav může mít široké spektrum příčin, od relativně benigních, jako jsou drobné infekce či dočasná únava, až po závažnější zdravotní stav, jako jsou chronické bolesti nebo závažné infekce. Může dokonce signalizovat psí verzi deprese, která může být vyvolána změnou prostředí, ztrátou společníka nebo dalšími stresujícími událostmi. Důležité je pozorovat další případné symptomy, jako jsou změny v jídelníčku, spánkových návycích nebo v chování, které mohou veterináři pomoci určit příčinu apatie.

 

Zakalené oči u psa

Pokud si všimnete, že oči vašeho psa jsou zakalené nebo pokud má zjevné problémy se zrakem, může to být známka infekce, zánětu nebo jiných očních onemocnění. Kromě zakalení může dojít k červenání očí, výtokům nebo zdánlivému podráždění, které vede psa k tomu, aby si často otíral oči. Veterinář může provést podrobné vyšetření očí, případně doporučit další diagnostické testy, aby určil přesnou příčinu problému a zahájil vhodnou léčbu, která může zahrnovat antibiotika, protizánětlivé léky nebo v závažnějších případech chirurgický zákrok.

 

Vyrážka u psa

Kožní problémy, jako jsou vyrážky, svědění nebo vypadávání srsti, mohou být známkou alergií, parazitů nebo kožních infekcí. Je důležité všímat si i další symptomy, jako jsou zarudnutí kůže, zvýšená citlivost na dotek, nebo změny v chování, jako je neustálé škrábání nebo olizování postižené oblasti. Veterinář může provést testy a předepsat léčbu, jako jsou antiparazitní přípravky, antibiotika, nebo speciální diety. Pravidelná péče o kůži a prevence parazitů jsou klíčové k udržení zdravé srsti a minimalizaci rizika kožních problémů.

 

Nemoci starých psů

Starší psi mohou být náchylnější k určitým zdravotním problémům, včetně artritidy, srdečních onemocnění, ledvinových a jaterních problémů, nebo demence. Pravidelné veterinární kontroly a přizpůsobení péče a stravy mohou pomoci zajistit, že váš starší pes bude mít kvalitní život i ve svých pozdních letech.

 

pexels-muhannad-alatawi-58997 (1)

 

Kromě uvedených příznaků je důležité být pozorný i na další změny v chování psa. Mohou to být například změny v pitném režimu (pes pije více nebo méně než obvykle), změny v močení (častější, obtížnější, nebo naopak méně časté), změna barvy nebo konzistence stolice, neobvyklé zvuky během dýchání nebo spánku, nebo jakékoliv známky bolesti při dotyku či pohybu.

V případě, že si nejste jisti, zda je vaše pozorování normální nebo zda vyžaduje veterinární péči, vždy je lepší být opatrný a vašeho psa nechat vyšetřit. Veterinář vám může poskytnout nejen léčbu pro aktuální problém, ale také rady, jak předejít budoucím zdravotním komplikacím.

Pečovat o nemocného psa vyžaduje trpělivost, pochopení a často i změnu každodenní rutiny. Pamatujte, že prvním a nejdůležitějším krokem v péči o zdraví vašeho psa je prevence a včasná diagnóza jakýchkoliv problémů.