Jak správně odčervit psa?

Vítejte v našem dalším psím blogu, dnes se budeme věnovat tématu, které by mělo zajímat každého pejskaře – jak správně odčervit svého čtyřnohého parťáka. Jak udržet vašeho psa šťastného, zdravého, a hlavně bez nezvaných "nájemníků"?

 

pexels-rk-jajoria-1189673 (1)

Jak probíhá odčervení psa?

Odčervení psa patří do běžné údržby, kterou by měl každý pejsek podstupovat. Samotné odčervení psa probíhá jednoduše: veterinář nejprve doporučí vhodný odčervovací přípravek na základě individuálních potřeb vašeho psa. Následně podáte tento přípravek vašemu pejskovi podle pokynů. Odčervovací přípravky mohou být v podobě tablet, které lze psům dát přímo do tlamy nebo zamíchat do jeho oblíbeného jídla, kapky na kůži, které se aplikují na nepoškozenou kůži v oblasti šíje, aby se pes nemohl olíznout, nebo dokonce injekce, které poskytuje veterinář. Důležité je přesně dodržovat dávkování a časování podle instrukcí, aby byla zajištěna efektivní ochrana proti parazitům.

Čím odčervit psa?

Na trhu existuje celá řada odčervovacích přípravků, ať už se jedná o širokospektrální tablety, které zvládnou více typů parazitů najednou, nebo specifické produkty cílené na konkrétní nezvané hosty. Veterinář vám může doporučit nejvhodnější odčervovací přípravek na základě věku, váhy, zdravotního stavu psa a specifického druhu parazitů, kterému chcete předejít nebo který potřebujete léčit. 

 

Jak často odčervit psa?

Veterináři obvykle doporučují odčervovací proces opakovat pravidelně, typicky dvakrát do roka u dospělých psů. Tato frekvence může být častější u štěňat, která mohou potřebovat odčervení každý měsíc až do věku šesti měsíců, a u pracovních psů nebo těch, kteří tráví hodně času venku a jsou tak vystaveni vyššímu riziku infekce.

 

pexels-blue-bird-7210754 (1)

 

Kdy odčervit psa?

Existují určité události, kdy je odčervení psa ještě důležitější. Například před očkováním, při změně prostředí, nebo pokud se chystáte na dovolenou s pejskem. Také před plánovaným pářením je důležité zvážit odčervení, aby se zajistilo zdraví nejen pro matku, ale i pro případná štěňata.  Pravidelné odčervení je zvláště důležité v obdobích, kdy je pes více vystaven riziku nákazy, jako je teplé období, kdy je vyšší výskyt parazitů. Také pokud váš pes pravidelně navštěvuje psí parky, lesy či jiné oblasti, kde se může snadno nakazit od jiných zvířat. Vedle standardního odčervení je důležité se také zaměřit na prevenci vnějších parazitů, jako jsou blechy a klíšťata, které mohou přenášet vnitřní parazity.

 

Pamatujte, že odčervení je klíčové nejen pro zdraví vašeho psa, ale také pro ochranu zdraví lidí kolem něj, protože některé parazity mohou být přenosné i na člověka. Proto je tento proces nezbytnou součástí starostlivosti o vašeho psího společníka.