Jak poznat kvalitní granule pro psy?

Množství značek a druhů granulí pro psy dostupných na trhu roste a může být obtížné, vybrat ty správné pro vašeho čtyřnohého parťáka. V tomto článku jsme pro vás připravili průvodce, který vám pomůže pochopit, co dělá kvalitní granule kvalitními a naopak. Dozvíte se, co by kvalitní granule pro psy měly obsahovat a co rozhodně ne. Také vám pomůžeme pochopit, jak číst složení granulí a na co si dávat pozor.

Co by měly obsahovat kvalitní granule pro psy ?  

Pokud se nevyznáte a nevíte, jak vybrat ideální granule pro Vašeho psa, rádi Vám poradíme s touto náročnou problematikou. V roli každého zodpovědného majitele psa, přijde velmi důležitá a zásadní otázka, jak vybrat ty správné granule pro svého psa. Kvalitní granule by v první řadě měly obsahovat dostatečné % masa. Musí být energeticky bohaté a lehce stravitelné. V jejich složení musí být obsaženy vitamíny, stopové prvky, minerály, antioxidanty a také vyvážený poměr proteinů a tuků. Co by tedy takové granule měly obsahovat, aby se daly považovat za kvalitní?

Vysoký obsah masa

Na začátek je důležité zmínit skutečnost, že Váš pejsek je z větší části masožravec, ne hrabavá zvěř (slepice, kuře, broiler a podobně). V kvalitních granulích vždy hledejte na prvním místě maso, v čerstvě zpracovaném nebo sušeném stavu. Pokud ve složení granulí na prvním místě uvidíte cokoli jiného než maso, nedoporučujeme takové granule podávat. 

Kvalitní zdroj sacharidů

Z pohledu sacharidů je nutné, abyste vybíraly zdroje, které jsou vysoce stravitelné a perfektně zpracované. Jedině takový zdroj dokáže vašemu pejskovi dodat potřebnou energii a podporovat zdravé trávení. Při výběru granulí je dobré hledat granule bez obilovin obsahujících lepek, jelikož na lepek má mnoho pejsků potravinovou alergii. Na co dávat pozor v souvislosti s obilovinami se dozvíte v článku níže. V přehledu níže vám uvádíme několik kvalitních zdrojů sacharidů, které se v granulích vyskytují. 

 

Celozrnné obiloviny

Obiloviny jako hnědá rýže, oves, ječmen nebo pšenice jsou dobrým zdrojem sacharidů pouze pokud váš pes není alergický na lepek. Poskytují krmivu vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály.

Sladké brambory (batáty)

Batáty jsou vynikajícím zdrojem sacharidů pro psy. Jsou bohaté na vlákninu a beta-karoten a mají nízký glykemický index, což může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Zelenina

Různé druhy zeleniny, jako jsou mrkev, červená řepa, brokolice a dýně, mohou být také dobrými zdroji sacharidů a poskytují další živiny a vlákninu.

Kvalitní zdroje tuků 

Pes s nízkou aktivitou by měl dostávat stravu, která obsahuje cca 10% tuku, pokud má potrava více než 20% tuku je považována za tučnou. Ideální je pohybovat se mezi 10-15 % tuků ve stravě. Granule by měly obsahovat dostatečné množství omega 3 a omega 6 mastných kyselin. 

kvalitni_granule_pro_psa_panakei

Co by neměly obsahovat granule pro psy?

Ingredience granulí jsou na obalu vždy uváděny sestupně, od největšího podílu až po nejmenší podíl. První uvedená složka ve složení má v receptuře největší obsah. Na prvním místě hledejte vždy maso. Bude napsáno podle stavu a druhu – čerstvé, sušené, dehydrované a podobně. Správné množství masa v granulích by mělo obsahovat od 30% do 50%.

Pozor na obiloviny v krmivu

Pokud na prvním místě ve složení naleznete obiloviny nebo rostlinné bílkoviny/deriváty je čas zpozornět. Většina obilovin obsahuje lepek. Pšenice a kukuřice by nikdy neměla přesahovat obsah masa. Kvalitní druhy bezlepkových obilovin jsou vhodným zdrojem sacharidů a čistí střeva. Mezi tyto složky patří rýže, proso, oves, amarant a jiné. Stále je však důležité aby nepřevažovaly nad živočišnými bílkovinami. Ty pes potřebuje nejvíc. Samozřejmě pokud nejde o přísnou dietu. V kvalitních granulích naleznete často místo obilovin i ovoce nebo zeleninu stejně jako v granulích od Panakei.

Vedlejší produkty rostlinného a živočišného původu

Zvyšte svou pozornost hlavně při "produktech živočišného původu". Na první dojem byste pod tímto názvem hledali porci masa, avšak opak je pravdou. Jde o označení zbytků, pro lepší představu jde většinou o odpadní produkty. U živočišných bílkovin záleží zejména na jejich kvalitě. Ideálním masem je maso určené pro lidskou spotřebu, které je z volných chovů. Značky, které mají lokální dodavatele a podobně. Pamatujte si, že poctivý výrobce se svojí recepturou řádně pochlubí.

Chemické konzervanty

Co rozhodně do granulí nepatří jsme pro vás podrobněji sepsali v článku tady.

 • Umělé konzervanty – Nepatří do krmiva pro psa a poškozují jeho zdraví.
  • Sorban draselný E202
  • BHA E320
  • BHT E321
  • Propylgalát E310
  • Ethoxyquin E324
  • Tripolyfosfát sodný STPP E451
  • Propylénglykol E1520
  • Difosforečnany
 • Umělá barviva a různá dochucovadla - To, že granule mají nejednotnou barvu je v pořádku, není možné vylisovat rovnoměrně množství ingrediencí. Pokud jsou ovšem barevně odlišné - například zelené, červené a podobné barvy, může za to chemie.
 • Anorganické materiály - Uhličitany, sírany, chloridy, oxidy, hydroxidy a mnohé jiné nevyhovují zažívání psa. Nadbytečné množství vede ke vzniku močových a ledvinových kamenů, ucpávání cév a usazování škodlivin v těle Vašeho domácího mazlíčka. Nejvhodnějším zdrojem minerálů ve stravě je zelenina a byliny a především mořská řasa a stravitelné minerály v chelátové formě.

pes_nechce_jist_granule

Naučte se číst složení granulí pro psy

 • Na prvním místě ve složení je uvedeno vždy maso nebo stav a druh masa
 • Ve složení nejsou žádné zavádějící pojmy v jako deriváty, vedlejší produkty apod.
 • Minimálně 18 % živočišných bílkovin z jasně specifikovaného masa
 • Obiloviny by měly být až za obsahem masa ve složení
 • Bez chemické konzervace, barviv a dochucovadel

Analytické složky v krmivu

Analytické složky se uvádějí za obsahem ingrediencí a představují tak souhrn zásadních stavebních látek krmiva. Složky by měly být rozděleny na živočišné a rostlinné. Mnoho výrobců je však často uvádí dohromady. Proto se nespokojte jen s obsahem bílkovin, ale zjistěte, zda převažují živočišné nebo rostlinné zdroje.

 • Hrubý protein - znamená celkový % obsah bílkovin rostlinného i živočišného původu v granulích.
 • Hrubé tuky - znamená celkový % obsah živočišných a rostlinných tuků obsažených v granulích.
 • Hrubá vláknina - souhrn nerozpustné rostlinné vlákniny. Ta zajišťuje čištění střev a urychluje trávení.
 • Hrubý popel nebo anorganické látky - je krmivářská hodnota a jde o označení zbytku při laboratorním spálení jednotky směsi. Jedná se o nespálitelný podíl (převážně minerální látky). Nejedná se o popel přidaný do krmiva.
 • Doplňkové látky - vitamíny a minerály, ideální v chelátové formě.
 • Vlhkost - označuje přebytečnou vodu v krmivu, která zůstane po zpracování ingrediencí. Jejím zdrojem bývá čerstvé maso a pod. Optimální obsah je 10 %. Čím vyšší procento vlhkosti je přítomno, nastává vyšší riziko plísně, případně musí být krmivo silně chemicky konzervováno.

Vašeho pejska můžete krmit také domácí stravou tzn. BARF (masíčko, vařená rýže a zelenina). Avšak při této stravě z dlouhodobého hlediska nikdy nebudete mít 100% jistotu, že každý den pejsek dostane ze stravy 100 % nutričních potřeb pro jeho organismus, tedy makroživin a mikroživin – bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Proto jsou zde granulované granule jako ty naše, které jsou opravdu komplexně sestavené tak, aby váš pejsek dostal z granulí vše a nemuseli jste jej extra dokrmovat.

Proč kupovat kvalitní psí granule od Panakei?

Na naše granule využíváme přírodní konzervaci pomocí vitamínu E – je to přírodní zdroj alfa tokoferol. Tyto alfatokoferoly působí proti žluknutí tuků a psům prospívají tím, že dodávají jejich organismu potřebný vitamín E a jsou pro organismus důležitým antioxidantem. Při přechodu na naše naturální krmivo je třeba být trpělivý, jelikož naše krmivo neobsahuje dochucovadla, umělá barviva a konzervanty. Trávení Vašeho pejska Vám poděkuje skrze jeho zdraví a vitalitu.