Jak naučit psa na klec?

Klec pro psy je téma, které může vyvolávat různé názory. V mnoha konverzacích vystupuje pojem "klec pro psa" jako něco, kam psa zavřete, když je zlobivý. Na druhé straně bychom rádi tento stereotyp rozbili, protože klec je mezi odborníky na psí výcvik považována za užitečný výcvikový nástroj.  Pomocí ní můžete například naučit štěňátka a nové pejsky ve vaší domácnosti pravidla kde a kdy mají provést potřebu, nebo z ní můžete vytvořit bezpečné útočiště pro pejska když potřebuje mít klid a odpočívat, například když nejste doma. Když je klec správně používána, mnoho psů ji vnímá jako svůj osobní prostor nebo „doupě“, je to pro nich příjemné místo. Klece jsou také často doporučeny jako bezpečný přepravní prostředek při cestování v autě.

 

pexels-helena-lopes-1904103

Jaké klece pro psy existují?

Klec pro psy do bytu

Klec pro psy do bytu poskytuje pejskovi soukromý prostor, kde se může cítit bezpečně ve svém vlastním teritoriu. Je ideální pro časy, kdy potřebujete omezit pohyb psa v domácnosti nebo když hostíte návštěvy. Díky své funkcionalitě může klec rovněž posloužit jako klidné útočiště pro psa během stresujících situací, například během ohňostrojů nebo bouřek, čímž mu poskytne pocit bezpečí a soukromí, samozřejmě nedoporučujeme zavírat do klece rozrušeného pejska, klec má být v takovém případě útočiště, místo, kam půjde rád.

Klec pro psy do auta neboli cestovní klece pro psy

Bezpečnost při cestování autem je nezbytná, a cestovní klece jsou navrženy tak, aby psa během jízdy chránily. Tyto klece často splňují specifické bezpečnostní standardy a pomáhají předejít zranění psa při náhlém brzdění.

Výstavní klece pro psy

Výstavní klece jsou často lehčí a estetičtější, navrženy pro snadné přenášení a často používány na psích výstavách pro bezpečné a pohodlné umístění psů mezi soutěžemi.

 

the-benefits-of-crate-training-a-puppy (1)

Jak naučit psa na klec?

Naučit psa na klec vyžaduje trpělivost a důslednost. Zde jsou kroky, jak na to:

  1. Vyberte správnou klec: Klec by měla být dostatečně velká, aby se pes mohl pohodlně postavit, otočit se a lehnout si, ale ne příliš velká - aby poskytovala pocit bezpečí.
  2. Umístěte klec na správné místo: Klec umístěte na klidné místo, kde má pes přehled o dění v domě, ale zároveň je mimo rušného centra.
  3. Představte klec pozitivně: Nechte dveře klece otevřené a umístěte dovnitř pohodlné lůžko a oblíbené hračky.
  4. Použijte pamlsek pro motivaci: Podněcujte psa, aby šel do klece za pamlskem nebo oblíbenou hračkou.
  5. Kratší intervaly v kleci: Začněte s krátkým časovým intervalem, kdy je pes v kleci, a postupně je prodlužujte.
  6. Pochvala a odměna: Když pes vstoupí do klece, pochvalte ho a odměňte, aby si spojoval klec s pozitivními zkušenostmi.
  7. Postupně zvyšujte dobu strávenou v kleci: Jakmile je váš pejsek v pozitivním vztahu s klecí, začněte zavírat dveře na krátké období, zatímco jste doma, a postupně zvyšujte čas, který v kleci tráví.

Pamatujte, že klec by nikdy neměla být používána jako trest. Měla by být bezpečným a pohodlným místem, kde se váš pes může cítit klidně a bezpečně.  (A také to může být příjemné útočiště i pro vás, pokud se chcete zavřít... například před dětmi 😉😁)