Jak zklidnit psa ve stresu?

Stresující chvíle jsou náročné jak pro lidi, tak pro domácí zvířátka. Pejsek, který je ve stresu, může prožívat různé nepříjemnosti, které negativně ovlivňují jeho chování a celkové zdraví. V tomto článku se podíváme na to, jak rozpoznat stres u pejska, jaké jsou jeho nejčastější příčiny a jaké metody a přípravky existují pro jeho léčbu.

Jak se projevuje stres u psa?

Stres u psa se může projevovat různými způsoby, včetně:

  • Zvýšené štěkání nebo vytí.
  • Agresivní chování nebo naopak úzkost.
  • Nadměrné olizování nebo kousání sebe sama.
  • Neobvyklé častější močení nebo vyprazdňování.
  • Zjevné známky nervozity, jako je nekontrolovatelné chvění nebo třes, nebo vyhýbání se kontaktu.

 

scared-dog-485902

Co jsou nejčastější příčiny stresu u psa?

Mezi běžné situace, které mohou u psů vyvolávat stres, patří:

  • Silvestr a ohňostroje: Hlasité zvuky a blikající světla jsou častou příčinou stresu, pes má mnohem citlivější sluch než člověk, když si představíte, jak vadí hlasité výstřely vám, představte si, co musí prožívat váš pejsek
  • Bouřky: Podobně jako ohňostroje, i hromy a blesky mohou psy výrazně stresovat. 
  • Stříhání nebo koupel: Někteří psi se bojí vody nebo hlasitého zvuků stříhacích strojků.
  • Jízda v autě: Může vyvolávat nevolnost a úzkost.

Vevnitř: Jak zklidnit psa při bouřce nebo na silvestra?

Během bouřky nebo silvestrovského večera je klíčové zajistit bezpečné a klidné místo pro pejska, kde se může schovat. Ztlumte světla, zapněte příjemnou klidnou hudbu, nebo něco v televizi, můžete tak pomoci maskovat hlasité zvuky zvenčí. Důležité je také zůstat s psem v klidu, ukázat mu, že není důvod k obavám, a nabídnout útěchu a podporu, nejlépe ve vašem náručí. 

Venku: Jak zklidnit psa při stříhání nebo v autě?

Při stříhání začněte s pejskem pracovat pomalu a dělejte časté přestávky, abyste psa uklidnili. Používejte pozitivní posílení, jako jsou chutné pamlsky nebo pochvala, nebo jej rozptylte oblíbenou hračkou. V autě může pomoci přepravka nebo speciální bezpečnostní pás pro psy, který umožňuje psovi cítit se bezpečněji.

 

pexels-doğan-alpaslan-demir-18757128 (1)

Jaké jsou přípravky na zklidnění psa?

Bylinky na zklidnění psa

Bylinky jako valeriána nebo meduňka mohou být pro zklidnění efektivní. Tyto bylinky lze podávat ve formě doplňků nebo jako součást speciálních pamlsků. Jako jedno z účinných řešení se ukázalo i použití CBD oleje pro psa, který pomáhá zvládat úzkosti a stresové situace vašeho čtyřnohého mazlíčka. Zkusit můžete také esenciální oleje s levandulí nebo heřmánkem. Tyto jsou obecně považovány za bezpečné pro pejska, ale je nutné s nimi pracovat opatrně v malé koncentraci, zředěné ve větším množství kokosového nebo olivového oleje. Zvážit můžete také použití difuzéru při prvním kontaktu pejska s esenciálním olejem, abyste viděli, jestli mu je taková vůně příjemná.

Prášky na zklidnění psa

Pro akutní situace, kde jsou bylinky nedostatečné, mohou veterináři předepsat prášky na zklidnění, které rychle uleví od stresu. Je důležité vždy konzultovat použití těchto silnějších přípravků s odborníkem.

 

noise-anxiety-dogs-1

 

Uklidnit velmi vystrašeného pejska může být velkou zátěží na psychiku i pro vás jako majitele. Pokuste se navodit příjemnou bezpečnou atmosféru a hlavně zachovejte klid i vy. Vás pejsek vycítí vaši nervozitu a stres, což může proces „uklidňování“ značně prodloužit.