Čištění psího chrupu

Jak správně pečovat o dentální hygienu Vašeho psa?

Určitě víte, že péče o zdraví ústní dutiny se netýká jen nás, ale i našich čtyřnohých mazlíčků.

Po každém krmení zůstává na zubech pejska jisté množství potravy. Pokud se správně neodstraní, vytvoří se na chrupu plak. Ten časem může zmineralizovat na zubní kámen. Pes bude mít podrážděné a zanícené dásně. Přes ně se pak mohou nebezpečné bakterie dostat do okolní tkáně.

Výsledkem jsou bolestivé záněty, paradentóza, nepříjemný zápach z tlamičky, odmítání stravy pro bolest, nevrlost a podrážděnost. Bakterie mohou proniknout i do krevního oběhu a podepsat se na zhoršení zdravotního stavu vašeho psa. K nejčastějším komplikacím patří oslabení imunity, zánět osrdečníku a ledvin. 

S trpělivým přístupem a správným čištěním zoubků však dokážete výrazně zlepšit jeho zdravotní stav. Nemějte obavu, dá se to zvládnout i bez zápasu :). Pejsek se na nové procedury dokáže naučit v každém věku. Mladší ročníky mají samozřejmě jistou výhodu, ale s účinnými pomůckami v podobě chutných pamlsků, dokážete i staršího psa naučit novým trikům.

 

Doporučujeme vybrat na eshopu parohy pro psa na kousání nebo hovězí tyčinky na kousání.

 

Aby Váš pejsek bral čištění zubů jako rutinu

 

Začněte od štěňátka

Trénujte čištění zubů od útlého věku, aby si pejsek na tento úkon zvykl. Vytvořte si s ním vztah založený na důvěře. Pokud vám štěně dovolí podívat se a pomasírovat jeho dásně, získáte dobrý předpoklad pro spolupráci i v pozdějším věku.

 

Pevný čas čištění

Vyhraďte si na čištění zubů pevný čas - například podvečer po posledním krmení. Rychle se z této aktivity stane rutina, vůči které nebude odporovat a nebude ji považovat za stresovou situaci. Měkký dětský kartáček nebo pryžovou násadu na prst se štětinami.

 

Strava

Jakékoli žvýkání je velmi prospěšné. Žvýkáním dochází k mechanickému obrušování povlaku a zubního kamene z povrchu zubů. Mnohé pamlsky pro psy mají složení i tvar přizpůsobené tak, aby pomáhaly zabraňovat tvorbě plaku a usazování zubního kamene. Pes musí totiž při jejich žvýkání používat i zadní zuby, ke kterým je při čištění obtížnější přístup.

 

Pravidelná prohlídka chrupu

Sami provádějte preventivní prohlídky chrupu a nezapomínejte ani na dohled veterináře, který dokáže odhalit skryté problémy. Čistotu a stav chrupu ovlivňuje množství aspektů a někdy si ani samotný majitel pejska neuvědomuje jejich dosah. Je to hlavně věk, plemeno, celkový zdravotní stav, výživa, genetické předpoklady a samozřejmě i kvalita veterinární péče. Dentální hygiena je pro psa velmi důležitá. Pusťte se do ní co nejdříve!