Tipy, jak naučit psa čůrat venku

Proč pes čůrá doma?

Mnoho majitelů psů se setkává s tím, že jejich čtyřnohý přítel občas vykoná potřebu doma. To může být způsobeno řadou faktorů, jako jsou nedostatečný výcvik, nedostatek pravidelného venčení, zdravotní problémy, nebo jednoduše značkování teritoria, které je běžné u nekastrovaných psů. Dalšími důvody mohou být úzkost z odloučení, kdy pes reaguje na stres z vaší absence čůráním, nebo nesprávná socializace, kdy pes nebyl naučen vhodným způsobem, jak vykonávat potřebu. 

pes posteľ spí

 

Proč pes čůrá do postele?

Jedním z méně příjemných problémů může být situace, když pes čůrá do postele. Toto chování může být vyvoláno úzkostí, pokusem o značkování prostoru, nebo může signalizovat zdravotní problém. Vždy je důležité nejdříve vyloučit možné zdravotní příčiny s veterinářem. Někdy může být toto chování také reakcí na změny v domácnosti nebo na přítomnost nového člena rodiny, což může u psa vyvolat pocit nejistoty nebo žárlivost. Důležité je také zkontrolovat, zda nejsou v ložnici látky s pachy, které by mohly psa motivovat k čůrání na toto místo.

 

Jak naučit psa čůrat venku?

Naučit psa vykonávat potřebu venku je základním krokem k jeho správné socializaci a adaptaci na život v domácnosti. Proces vyžaduje trpělivost, konzistenci a důslednost v přístupu.

Zde jsou tipy, jak úspěšně naučit psa čůrat venku:
  1. Pravidelný harmonogram venčení: Psa je třeba venčit pravidelně, zejména po probuzení, krmení a po hraní. Důsledný rozvrh pomáhá pejskovi naučit se očekávat, kdy půjde ven a přizpůsobit tomu své potřeby.
  2. Konkrétní místo pro vykonání potřeby: Zkuste psa vodit vždy na stejné místo, což mu pomůže toto místo asociovat s vykonáváním potřeby. Mělo by být klidné, aby se mohl plně soustředit. 
  3. Pochvala a odměny: Ihned po tom, co pes vykoná potřebu venku, ho pochvalte a odměňte. Použití pozitivního posílení zvyšuje pravděpodobnost, že pes bude chtít chování opakovat.
  4. Používání povelů: Pomocí povelů, jako je "čůrej", můžete vášmu pejskovi pomoci pochopit, co se od něj očekává.

Naučit psa čůrat venku může chvíli trvat, zvláště pokud pracujete se starším psem nebo psem, který byl zvyklý na jiné návyky. Důležité je zůstat trpěliví a nepoužívat trest jako formu motivace. Během tréninkového období je klíčové pečlivě dohlížet na psa, aby nedošlo k vykonání potřeby doma. Pokud se to stane, okamžitě ho vezměte ven, aby pochopil správnou asociaci.

veĺký pes čúra 

 

Jak naučit štěně čůrat venku?

Naučit štěněte čůrat venku vyžaduje váš čas a úsilí, ale s důsledným přístupem a správnou metodou se můžete těšit na dobře vycvičeného a šťastného psího společníka.

  1. Začněte co nejdříve: Ideální doba pro zahájení tréninku je, jakmile štěně dorazí do vašeho domova. Čím dříve začnete, tím lépe štěně pochopí, kde má vykonávat své potřeby.

  2. Nastavte pravidelný harmonogram: Štěně by mělo být venčeno po každém spánku, krmení, hře či jiné aktivitě. Pravidelnost pomáhá štěněti naučit se kontrolovat své potřeby a posiluje správné návyky.

  3. Pozor na signály: Pozorně sledujte, kdy štěně ukazuje známky potřeby vykonat potřebu, jako je neklid, čichání nebo kroužení. Jakmile tyto signály rozpoznáte, okamžitě štěně odveďte na vybrané místo.

  4. Čištění nehod: Pokud dojde k nehodě doma, důkladně místo vyčistěte a odstraňte zápach, aby štěně nebylo vedené znovu tento prostor použít. 

Nezapomeňte také na výběr vhodného klidného místa pro vykonávání potřeby, aby si štěně vytvořilo návyk. Stejně jako u dospělého psa, používejte jasné a přesné povely a při tréninku mějte dostatek porozumění a trpělivosti. Důležité je nepodléhat frustraci. Vaše negativní reakce mohou štěně znejistit a zpomalit proces učení.

Kdy štěně přestane čůrat doma?

Štěňata mají menší močový měchýř a vyžadují častější venčení, obvykle každé dvě až tři hodiny, včetně nočního času. Většina štěňat se plně naučí kontrolovat své potřeby a vykonávat je venku mezi 4. a 6. měsícem věku, pokud je trénink konzistentní a bez stresu.

 

pexels-blue-bird-7210754 (1) 

 

Podložka pro psy na čůrání?

Podložky pro psy mohou být užitečným nástrojem, zejména v raných fázích výcviku nebo pro psy, kteří žijí v bytových domech, kde není snadný přístup ven. Jsou ideální pro štěňata, která se ještě nemohou venčit venku kvůli neúplnému očkování, nebo pro starší psy, které mají problémy s inkontinencí. Podložky jsou také velmi praktické v nepříznivém počasí, kdy venčení může být komplikované nebo nebezpečné pro psa i majitele. Navíc podložky jsou snadno dostupné a jednoduché na údržbu, což je činí ekonomickou a hygienickou volbou pro mnoho domácností. Je důležité vybírat podložky s dobrou absorpční schopností a zamezit tak možnému rozlití a znečištění podlahy.

 

Jak naučit štěně čůrat na podložku?

Umístěte podložku na určené místo a štěně, které začne projevovat známky potřeby (např. čichání, kroužení), ihned přesuňte na podložku. Po úspěšném vykonání potřeby štěně pochvalte.

 

Odpuzovač psů proti čůrání

Odpuzovače mohou být užitečné pro odstrašení psů od čůrání na nežádoucí místa, jako jsou nábytek nebo určité oblasti doma.  Tyto produkty obvykle obsahují látky, které jsou pro psy nepříjemné, ale neškodné. Poohlédněte se po přírodních bezpečných látkách, které neuškodí ani vašemu pejskovi, ani povrchu, na který budete odpuzovač aplikovat.

 

Jak odnaučit staršího psa čůrat doma?

Odnaučit staršího psa čůrat doma vyžaduje pravidelný trénink a pravděpodobně také změnu ve venčení. Ozbrojte se pořádnou dávkou trpělivosti a lásky a naplánujte si pravidelné časté venčení. Pokuste se vyhnout trestům, pokud se pejskovi doma stane nehoda. Také je třeba brát v úvahu, že pokud jde o pejska seniora, může mít problémy kontrolovat močový měchýř, případně jej trápí jiné zdravotní problémy související s vyšším věkem. V takových případech, že si nebudete umět s pejskem poradit, nebojte se požádat o pomoc vašeho veterináře.