První pomoc pro psy

Poskytnutí první pomoci pro psa může být v mnoha případech klíčové pro jeho přežití a rychlé zotavení. Ať už se jedná o drobná zranění nebo závažné zdravotní problémy jako epileptické záchvaty či otravy, každý majitel psa by měl být připraven na různé nouzové situace. Tento článek vám poskytne komplexní přehled o tom, jak správně poskytnout první pomoc pro psa.

první pomoc pro psa; panakei

Jak by měla vypadat psí lékárnička?

Správně vybavená psí lékárnička je základem pro poskytnutí účinné první pomoci. Měla by obsahovat:

 • Dezinfekční prostředky – nezbytné pro čištění ran a prevenci infekcí (betadine, chlorhexidin)
 • Obvazy a náplasti - sterilní obvazy, elastické obvazy, samolepící nápasti
 • Nůžky a pinzety 
 • Sterilní gázy
 • Teploměr - digitální rektální teploměr pro psy
 • Přípravky na vyvolání zvracení (např. 3% roztok peroxid vodíku)
 • Lék proti bolesti (po konzultaci s veterinářem)
 • Přípravky na zmírnění otoků
 • Kontaktní informace na veterináře

Pes se dusí aneb jak na správnou resuscitaci psa?

Když pes se dusí, je důležité jednat rychle a správně. Pokud pes dusí cizím předmětem, zkuste ho opatrně odstranit prsty nebo pinzetou. Dejte pozor, aby vás pes nepokousal, zvláště pokud je ve stresu. Pokud se vám nepodaří odstranit předmět, můžete použít Heimlichův manévr pro psy:

 • Malí psi: Zvedněte psa a položte ho zády k sobě, přičemž jeho nohy by měly směrovat dolů. Položte ruce pod žebra a rychle zatlačte směrem nahoru a dopředu, směrem k hlavě psa.
 • Velcí psi: Kleknete si za psa, obtočte ruce kolem jeho pasu a stejným způsobem zatlačte nahoru a dopředu, směrem k hlavě psa.

Pokud pes přestane dýchat, okamžitě zahajte resuscitaci psa:

 1. Položte psa na pravou stranu
 2. Zkontrolujte dýchací cesty a odstraňte případné překážky.
 3. Umělé dýchání: Zavřete ústa psa a dejte mu dýchání do nosu.
  • U malých psů a štěňat: Pokryjte svými ústy nos i ústa psa a jemně foukejte do nosu.
  • U velkých psů: Držte ústa zavřená a foukejte jen do nosu.
  • Dejte 2-3 záchranné dechy, sledujte, zda se hrudník zvedá. Pokud ne, zkontrolujte znovu dýchací cesty.
 4. Komprese hrudníku
  • U malých psů a štěňat: Položte jeden nebo dva prsty na hrudní kost těsně za předními tlapami a stlačujte rychlostí 100-120 stlačení za minutu.
  • U středně velkých psů: Položte ruce nad sebe na širší část hrudníku a stlačujte rychlostí 100-120 stlačení za minutu.
  • U velkých psů: Položte ruce nad sebe na širší část hrudníku a stlačujte rychlostí 100-120 stlačení za minutu. Komprese by měly být hlubší.

Nezapomeňte okamžitě kontaktovat veterináře, jakmile je pes stabilizován nebo pokud se stav nelepší. I když se vám podaří obnovit dýchání, pes bude potřebovat profesionální lékařskou péči. 

Jak psovi ošetřit vnější zranění?

Při vnějším zranění je důležité ránu nejprve dezinfikovat. Následně použijte sterilní gázu a obvaz, aby se zabránilo infekci. Pokud je rána hluboká nebo silně krvácí, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Jak zavázat psovi tlapku?

Pro ošetření poraněné tlapky:

 1. Očistěte a dezinfikujte ránu.
 2. Přiložte sterilní gázu na ránu.
 3. Pevně, ale opatrně obvažte tlapku elastickým obvazem.
 4. Ujistěte se, že obvaz není příliš těsný.

Poraněný polštářek u psa

Při poranění polštářku na tlapce je důležité ránu očistit, dezinfikovat a zavázat. Ujistěte se, že obvaz není příliš těsný a že pes má tlapku chráněnou před nečistotami.

Jak psovi ošetřit zlomeninu?

Při podezření na zlomeninu se snažte minimalizovat pohyb psa. Pokud je nutné psa přenést, použijte pevný podklad jako nosítka. K imobilizaci použijte dlahu a pevně ji připevněte k noze. Okamžitě vyhledejte veterináře.

První pomoc při otravě psa aneb pes sežral něco, co neměl

Pokud máte podezření, že pes sežral něco toxického, pokuste se zjistit, co přesně to bylo. První pomoc při otravě psa zahrnuje:

 1. Vyvolání zvracení pomocí peroxidu vodíku (pouze po konzultaci s veterinářem).
 2. Podání aktivního uhlí, které může absorbovat toxiny.
 3. Co nejrychlejší převoz k veterináři.

Jak vyvolat zvracení u psa?

Vyvolání zvracení by mělo být provedeno pouze po konzultaci s veterinářem. Obvykle se používá peroxid vodíku, který je účinný při vyvolání zvracení. Nikdy nevyvolávejte zvracení, pokud pes sežral žíravé látky nebo ostré předměty.

panakei granule

Epileptický záchvat u psa

Epileptický záchvat u psa může být děsivý, ale je důležité zůstat klidný. Zajistěte, aby se pes nemohl poranit o okolní předměty, pokud je to možné, položte mu pod hlavu něco měkkého (polštář nebo ručník). Nesnažte se psa držet nebo omezovat jeho pohyb. Po záchvatu nechte psa v klidu odpočívat a vyhledejte veterinární pomoc.

Srdeční záchvat u psa

Při srdečním záchvatu u psa pes zrychleně dýchá, může kolabovat a být dezorientovaný. Mezi nejčastější příznaky patří taky modrání dásní a jazyka, letargie a třes, nebo kašel a dušení. Udržujte psa v klidu a co nejdříve vyhledejte veterinární pomoc.

První pomoc při štípnutí hmyzem

Štípnutí hmyzem může způsobit anafylaktický šok u psa. Pokud se objeví otoky nebo potíže s dýcháním, ihned vyhledejte veterinární pomoc. Můžete také aplikovat studený obklad na postižené místo a použít antihistaminika po konzultaci s veterinářem.

Jak zmírnit otok u psa?

Pro zmírnění otoku u psa můžete použít studený obklad nebo led zabalený do látky. Pokud otok přetrvává nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat veterinární pomoc.

Přehřátí psa

Přehřátí psa je vážný stav, který může vést k úpalu. Pokud pes vykazuje známky přehřátí, jako je zrychlené dýchání, malátnost nebo zvracení, okamžitě ho přemístěte do stínu, ochlaďte ho vodou (nikoliv ledovou) a vyhledejte veterinární pomoc.